Celsius (CEL) Nedir?

Celsius (CEL) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1043 kez okundu

Celsius bankalar tarafından terk edilen adil ve şeffaf işlemler sunmak için 2017’de kurulmuştur. Platformun kurucuları Alex Mashinsky ve Daniel Leon’dur. Platform kullanıcılarına adil faiz, düşük kredi oranları, sıfır işlem ücreti ve hızlı işlemler sunmayı hedeflemektedir.

Bununla birlikte Celsius’un kripto para birimi CEL’dir. CEL tokeni Celsius Network’un bel kemiği olacak biçimde ve tüm üyeler için değer odaklı borç verip alma platformu olarak oluşturulmaktadır.

Celsius’un (CEL) Amacı Nedir?

Platformun amacı mevcut finans sektörünü bozmak ve kripto aracılığıyla finansal özgürlüğü tanıtmaktır. Şeffaflığa önem veren platform, şeffaflığını topluluğuna bilgi vererek ve blok zincirinin gücüyle yapmayı planlamaktadır.

Celsius harici denetçilere güvenmeden ve müşteri bilgilerini ifşa etmeden likiditeyi sağlamak amacıyla Horizon Labs’le ortaklık kurmuştur.

Platformun öne çıkan ürünlerinden biri olan Celsius Wallet çevrimiçi bir cüzdandır. Üyelerinin Dolar cinsinden kredi almalarını sağlamak için kripto paralarını teminat olarak kullanmalarını sağlamaktadır. Ek olarak yatırılan koinlerden faiz geliri elde edilmesine izin vermesi planlanmaktadır.

Daha önce bahsettiğimiz gibi platformun tokeni CEL’dir. Kullanıcılar, kriptolarını teminat gösterip Dolar cinsinden çekecekleri kredilere erişim sağlamak için CEL kullanacak. Ayrıca Celsius Wallet’ı kullanan ve cüzdanlarına kripto para yatıran üyelerin ödül olarak CEL kazanmaları planlanmaktadır. Üstelik CEL token sahiplerinin çektikleri kredileri için faiz indirimi almaları da platformun hedeflerinden biridir.

Celsius’un (CEL) Token Ekonomisi

Platform, çift taraflı sistemlerinin koin ödünç almak ve CEL’e ihtiyaç duyan kurumsal tüccarlar arasında bir arz ve talep döngüsü yaratmasını beklemektedir.

  • Açık Defter: Celsius Platformuyla borç alıp verenler arasında milyonlarca işlem gerçekleşecek. Bu açık defter ise platformun şeffaflık anahtarıdır.
  • Konsensüs: Ne zaman kredi verilirse ya da üyelerin koin ödünç almaları söz konusu olursa üyeler tarafından platforma sunulan üzerinde uzlaşılmış fikirler dinlenecek.
  • Küresel Ayak İzi: Celsius platformunu dünyanın neresinde olursa olsun kullanıcılarının borç alıp verebileceği ya da faiz geliri elde edebileceği şekilde inşa etmektedir.

Celsius’un (CEL) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Celsius’un (CEL) toplam arzı 694,652,720 CEL’dir. Dolaşımdaki arz ise 423,415,980 CEL’dir. Celisius’un mevcut fiyatı 2,22$’dır. Ancak 4 Temmuz 2021’de 8,05$’a ulaşmış ve zirve fiyatını görmüştür. Projenin piyasa değeri 939,132,123$’dır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.