Celo Dollar (CUSD) Nedir?

Celo Dollar (CUSD) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
986 kez okundu

Celo Dollar (CUSD) değeri ABD Doları’nı takip eden ve Celo blok zincirinin rezerv sistemine özgü bir stabil koindir. Bitci.com olarak bu makalede Celo Dollar (CUSD) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Celo Dollar (CUSD) Nedir?

ABD Doları ile 1:1 eşitlenmiş Celo blok zincirinin değeri sabit parasıdır. Celo Reserve sistemine özgüdür. Celo Reserve, MakerDAO’nun borç verme protokolüne benzer şekilde çalışmaktadır. CUSD’yi genişletmek ve daraltmak için kripto para portföyü kullanan bir akıllı sözleşme sistemi olarak adlandırılabilir.

CUSD, Celo’nun kripto para birimi olan CELO ile BTC, ETH ve diğer varlıklar tarafından desteklenmektedir. Kullanıcılar, Celo tabanlı dijital para birimlerini doğrudan telefon numaralarına aktaran Valora cüzdanı gibi bir aracı kullanarak CUSD gönderip alabilmektedir. CUSD sayesinde kullanıcılar, mobil cihazlarla daha hızlı, ucuz ve kolay para transferi yapabilmektedir.

Celo Nasıl Çalışır?

Normalde bir kullanıcı, bir başka kullanıcıya BTC gibi bir dijital varlık göndermek istediğinde diğer kullanıcının cüzdan adresini almalıdır. Bu güvenli kabul edilen bir yöntemdir. Ancak kimi zaman bu adresi hatırlamak veya kopyalamakla ilgili bazı zorluklar olabilmektedir.

Celo ise “adres tabanlı şifreleme” tekniği ile bu zorlukları ortadan kaldırmak istemektedir. Bu teknik, kullanıcıların telefon numaralarını cüzdan adreslerine bağlamalarına olanak tanımaktadır. Yani bu teknik sayesinde kullanıcı temel ve basit bir doğrulama işlemine erişmektedir. Ayrıca kullanıcılar, bu telefon numaralarını bir tanımlama aracı kullanarak, finansal kurumların karmaşıklıkları olmadan sistemdeki itibarlarını artırmak için de kullanabilmektedir. Bu sayede kullanıcılar, kredi ve sigorta gibi potansiyel hizmetlere daha kolay erişebilecektir.

Celo (CELO) Nedir?

Kullanıcıların sahip olduğu itibari para değerini takip eden tokenlar kullandığı merkeziyetsiz bir ödeme sistemidir. Herkes için refah koşullarını sağlayan bir finansal sistem inşa etmeyi hedeflemektedir.

Platformun destekçisi Celo Vakfı’dır. Açık kaynaklı platformun büyümesini ve gelişmesini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Celo topluluk ilkeleri tarafından yönlendirilen vakıf; eğitime, teknik araştırmaya, çevre sağlığına ve topluluk katılımına teşvik edici faaliyetlerde bulunmaktadır.

Celo’nun iki farklı kripto para birimi vardır. Bunlardan ilki yönetim varlığı olan ve oylamalar için kullanılan CELO’dur. Diğeri ise bu makalede bahsettiğimiz değeri ABD Doları’na eşit bir stabil koin olan cUSD’dir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.