Celo (CELO) Nedir?

Celo (CELO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
694 kez okundu

CELO Protokolü, kullanıcıların itibari para ya da yerel mal sepetinin değerini takip eden tokenlar kullandığı merkeziyetsiz bir ödeme sistemidir. CELO’nun misyonu herkes için refah koşullarını sağlayan bir finansal sistem inşa etmektir. 

Platformun destekçisi Celo Vakfı, açık kaynaklı platformun büyümesini ve gelişmesini destekleyen kar amacı gütmeyen ABD merkezli bir kuruluştur. Celo topluluk ilkeleri tarafından yönlendirilen vakıf eğitime, teknik araştırmaya, çevre sağlığına ve topluluk katılımına teşvik edici faaliyetlerde bulunmaktadır.

Celo’nun iki farklı kripto para birimi vardır. Bunlardan ilki yönetim varlığı olan ve oylamalar için kullanılan CELO’dur. Diğeri ise değeri ABD Doları’na eşit bir stabil koin olan cUSD’dir.

CELO Nedir?

CELO, kripto para birimlerinin geniş çapta kullanılmasının önündeki engel olarak kullanım kolaylığı ve satın alma gücündeki oynaklığı görmektedir. Protokolle adrese dayalı şifreleme teması ve sabit değerli varlık ile bu sorunlar ele alınmaktadır. Platformun ilk uygulaması cep telefonlarını merkeze alan bir sosyal ödeme sistemidir.

Protokol, ödeme gönderme kolaylığı için adres tabanlı şifreleme denilen şifreleme şeması sunmaktadır. Kullanıcıların bir dizi cep telefonu-anahtar eşleştirmesini doğruladığı bir şifreleme şemasıdır. Platform, bankacılığı aradan çıkararak sadece akıllı telefon sahibi olarak kripto para işlemleri yapılabilmesini amaçlamaktadır.

Ek olarak ise protokol, bir ödül mekanizması oluşturmuştur. Tüm katılımcıların doğrulamalara katılabildiği ve ödüllerin günlük kullanıcılar için erişilebilir hale geldiği bir mekanizmadır.

Celo’nun (CELO) Özellikleri Nelerdir?

Celo iki temel değer üzerine kurulmuştur: benzersiz amaç ve bağlantılılık. Platforma göre bunlar kişisel gelişimi ve toplumu teşvik eden uygulamalara yol açmaktadır.

  • Benzersiz Amaç: Platform, herkesin kendine özgü bir büyüme yolu olduğuna inanmaktadır. Ayrıca platforma göre kişisel tatmin, bu yolda kişinin potansiyeline ulaşabilmesine bağlıdır. Celo, insanların tam potansiyellerine doğru büyümelerini sağlayan değerleri benimsediğini ifade etmektedir.
  • Bağlantılılık: Platform, insanların öncelikle birbirleriyle bağlantılı olarak yaşadıklarına inanmaktadır. Ek olarak bireylerin sağlıklı ve mutlu bir bütün içinde yaşadıklarında daha sağlıklı ve mutlu olduklarını ifade etmektedir.

Celo’nun (CELO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Celo’nun toplam arzı 1,000,000,000 CELO’dur. Dolaşımdaki arz ise 407,486,151 CELO’dur. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 64,116,252$ olan projenin piyasa değeri 1,391,102,581$’dır.

CELO’nun şu andaki fiyatı 3,41$’dır. Ancak Ağustos 2021’de 9,82$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.