Celer Network (CELR) Nedir?

Celer Network (CELR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
709 kez okundu

Celer (CELR), birden çok zincirde tokenlere, DeFi, GameFi ve NFT’lere tek tıkla kullanıcı deneyimi sağlayan birlikte çalışabilirlik protokolüdür. Bitci.com olarak bu makalede Celer Network Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konuları da detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Celer Network (CELR) Nedir?

Birçok üst düzey merkeziyetsiz finans (DeFi) ağında faaliyet göstermek için oluşturulan bir katman 2 platformudur.

Geliştiriciler; Celer Interchain Message SDK’yi kullanarak zincirler arası d’Appler oluşturabilmektedir. Celer özellikli d’App’lerin kullanıcıları, tek bir zincir üzerinden UX’in basitliği ile çoklu blok zincirli ekosistemin avantajlarından yararlanabilecek.

Projenin amacı, merkeziyetsiz uygulama geliştiricileri için zincirler arası ve çoklu zincir desteği sağlamaktır. Ek olarak ağ katılımcılarını teşvik eden bir kripto para ekonomisi yaratmak amaçlanmaktadır. Kullanıcılara; hızlı, güvenli ve düşük maliyetli işlemler sunulması planlanmaktadır.

Celer Network’ün (CELR) Avantajı Nedir?

Günümüzde katman 1 ağları sıklıkla tıkanıklık sorunlarıyla boğuşmaktadır. Bu da yavaş işlemlere ve yüksek işlem ücretlerine yol açmaktadır. CELR ise katman 2 platformu olarak zincirler arası işlemleri kolaylaştırıp ucuzlatmaktadır.

Celer Network’ün (CELR) Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

  • Ekip: MIT, Princeton ve diğer seçkin üniversitelerde eğitim almış mühendisler tarafından kurulmuştur.
  • Gizlilik: Açık kaynaklı bir protokol olması dışında kullanıcısına gizlilik etkinli d’Appler de sunmaktadır.
  • Katman 2: DeFi’de karşılaşılan kullanılabilirlik ve yüksek işlem ücreti sorununa çözüm oluşturmaktadır.
  • cBridge: Blok zincirler arası transferlerin ekonomik ve hızlı olmasını sağlamaktadır. Üstelik cBridge’nin gelecekte merkeziyetsiz ağlar arasında “anında” aktarımlar sağlayabileceği ifade edilmektedir.

Celer State Guardian Network Nedir?

State Guardian Network (SGN), Tendermint üzerine inşa edilmiştir. Farklı blok zincirleri arasında mesaj yönlendiricisi olarak hizmet veren Proof-of-Stake blok zinciridir.

SGN’nin mesaj yönlendirme hizmetini kullanmak ve imza onayını saklamak için kullanıcıların SGN’ye bir hizmet ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu ücret, blok ödülüne ek olarak ağın güvenliğini sağlama çalışmaları için CELR paylaştırıcılarını ve doğrulayıcılarına dağıtılmaktadır.

Celer Network’ün (CELR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Celer Network’ün maksimum ve toplam arzı 10,000,000,000 CELR’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 5,645,454,935 CELR’dir. Bununla birlikte projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 31,998,575$ iken piyasa değeri 97,727,900$’dır.

CELR tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,01635808$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 0,194843$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.