Bonfire (BONFIRE) Nedir?

Bonfire (BONFIRE) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
770 kez okundu

Bonfire, kullanıcılara işlem vergisi geliri getiren, Türkçe karşılığı “şenlik ateşi” olan bir DeFi projesidir. Kullanıcının piyasanın belirsizliği arasında “sığınak aramasına” olanak tanıyan, getiri üreten bir sözleşmedir. Bitci.com olarak bu makalede Bonfire Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bununla birlikte proje hakkında diğer merak edilen konulara da değineceğiz.

Bonfire (BONFIRE) Nedir?

Protokol, 18 Nisan 2021’de Binance Smart Chain üzerinde başlatılmıştır. Token sözleşmesi statik bir ödül sistemi kullanmaktadır. Her işlemin %10’u iki parçaya bölünmektedir. Bir kısım sahiplere dağıtılırken diğer %5 ise PancakeSwap merkeziyetsiz borsasındaki likidite havuzunu beslemektedir.

Tokenler, LP’de (Likidite havuzu) kalıcı olarak kilitlenip mevcut arzı etkin bir şekilde azaltmaktadır. Token, sahibi için kendi kendine üreten, gelir mekanizmasına sahip bir topluluk tokeni oluşturma fikriyle başlatılmıştır.

Statik ödül sistemi, Reflect.finance’ın öncülük ettiği ve Safemoon’un yaygınlaştırdığı bir kavramdır. Alışılmadık derecede sürdürülebilir yaklaşımı nedeniyle APY likidite çiftliklerine harika bir alternatiftir.

Ödül miktarı, piyasadaki tokenin hacmine bağlıdır. Böylece erken yatırımcılar tarafından token üzerindeki satış baskı hafifletilmektedir.

Ek olarak Bonfire, token sahiplerini sözleşmede belirtilen yüzdeye dayanan ve sahibinin sahip olduğu tokenlara bağlı olarak işlemlerden vergi kazanmasını için tokenleri elde tutmayı teşvik etmektedir.

Bonfire’ın (BONFIRE) Amacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bonfire, token sözleşmesinde otomatik bir likidite havuzu algoritması (AutoLP) kullanmaktadır. Ağ, alış ve satış işlerimde her işlemden %5 toplayıp LP’ye eklemektedir. Bu aynı zamanda Bonfire hacminin bir kısmını, yatırımcılar için ödül olarak altına almaktadır. Amaç, büyük cüzdanlar gelecekte tokenlerini satmaya karar verdiğinde fiyat hareketini minimum düzeyde tutmaktır. Yani AutoLP sistemi olmayan koin’lerin yaşadığı fiyat dalgalanmalarından az etkilenilmiş olunur.

Ek olarak Bonfire, Bonfire Connect etkileşimli bir sosyal medya platformu projesine saihip. Platform sayesinde kullanıcılar, sosyalleşip arkadaş edilebilecektir. Ek olarak oyun oynama, dijital arazilere sahip olma ve platformun yönüyle ilgili oy kullanma şansı da kullanıcılara sunulacak.

Bonfire Token, Bonfire Connet’in ödeme para birimi olarak atanacak. Bu platformda yapılacaklar, platform tarafından Bonfire Connect Metaverse öncesi hazırlık olarak tanımlanmaktadır.

Bonfire’ın (BONFIRE) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Bonfire toplam 1,000,000,000,000,000 BONFIRE’lık arza sahiptir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir.

Bonfire’ın mevcut işlem gördüğü fiyat 0,000000011360$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 0,000000886399$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.