BlackCoin (BLK) Nedir?

BlackCoin (BLK) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
684 kez okundu

BlackCoin (BLK), 2014’ün başlarında kurulan, değer depolamak ve aktarmak için kullanılan yenilikçi bir dijital para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede BlackCoin (BLK) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dilerim.

BlackCoin (BLK) Nedir?

Eşler arası merkezi olmayan bir ağdır. Bitcon’in aksine ödeme işlemleri doğrulamak için Proof-of-Stake mekanizmasını kullanmaktadır.

BlackCoin (BLK), Proof-of-Stake algoritmasını kullanan ilk merkezi olmayan ağlardan biri olarak tanımlanmaktadır. Bitcoin tarafından kullanılan ve enerji açısından verim olmadığı söylenen Proof-of-Work sistemine bir alternatif sunmak için geliştirilmiştir. Ayrıca kripto para dünyasındaki aracılardan biri olarak görülen madencileri de ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Bitcoin madencileri, doğruladıkları işlemler karşılığında ücret almaktadır. Talebin yüksek olduğu Bitcoin’de de işlem ücretleri oldukça fazladır. Öyle ki bu ücretler 1-50$ arasında değişmekte ve birçok yatırımcı bu ücretleri fazla bulmaktadır. Ayrıca madencilik alanında yüksek bir rekabet bulunmaktadır. Rekabet, madenciliği daha zorlu kılar ve madenciler işlemleri doğrulamak için güçlerini birleştirmektedir. Bu da Bitcoin’i merkezileştirmektedir. Merkezileşme ise Bitcoin’in doğasına aykırıdır. Çünkü kripto paraların öne çıkan özelliklerinin başında merkeziyetsiz olmaları gelmektedir.

BlackCoin (BLK) Nasıl Çalışır?

Çoğu kripto para birimiyle aynı temel üzerinde yer almaktadır. Yapılan tüm işlemleri kaydeden bir dijital deftere sahiptir. BLK coinleri, kriptografi kullanılarak şifrelenmiş adreslerle temsil edilmektedir.

Her BLK coinin iki adresi bulunmaktadır. Özel adres veya anahtarlar, söz konusu kripto paraya sahip olduğunuzun kanıtıdır. Ayrıca kripto para birimini çekmenize yardımcı olmaktadır. BLK ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar, coinin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Diğer yandan BlackCoin’in stake edilmesi kişisel cüzdanlar yapılmaktadır. Platform, BLK coin için bir masaüstü cüzdanı sağlamaktadır.

BLK yatırımcılar, işlemlerin doğrulanması için küçük sayılacak bir ücret ödemektedir. Daha sonra bu ücretler, koinlerini stake eden kişilere ödenmektedir. Kayıtlar, ödeme protokolünde halka açık şekilde tutulmaktadır.

BlackCoin (BLK) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre BlackCoin (BLK) toplam arz miktarı 100,000,000 BLK’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 61,359,397 BLK’tir. Diğer yandan BlackCoin’in (BLK) son 24 saatlik ticaret hacmi 136$ iken piyasa değeri 932,875$’dır.

BLK coin şu anda kripto para borsalarında 0,0151$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 1,15$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.