Bitcoin Yatırım

Bitcoin Yatırım

Bitci.com
Bitci.com
1528 kez okundu

Son dönemin en çok konuşulan enstrümanlarından olan Bitcoin yatırım aracı mı? Bundan yaklaşık 10 sene önce Satoshi Nakamoto isimli kimliği henüz tam olarak teyit edilmemiş bir kişi veya grup tarafından bir mail grubuna 9 sayfalık bir pdf dosyası gönderildi. Gönderilen pdf dosyasının en dikkat çeken yeri şüphesiz başlığı oldu. Başlıkta şöyle bir ifade vardı: Bitcoin: A peer to peer Electronic Cash System… Yani Bitcoin: ‘Kişiden kişiye elektronik para sistemi…

Herhalde böyle bir mail gönderimiyle başlayan bir konunun geldiği noktayı Satoshi Nakamoto isimli kimliği henüz tam olarak teyit edilmemiş bir kişi veya grup bile tahmin edemiyordu. Zira artık tamamen internet aracılığıyla kullanılan ve en önemli özelliği herhangi bir merkezi otoriteye ya da devlete, hükümetlere ya da merkez bankalarına bağlı olmayan kripto para piyasasının işlem hacmi, özellikle 2017 senesindeki sert yükselişin ardından, 50 milyar dolara yaklaştı… Aslında bunun anlamı şu: Geçmişi sadece yaklaşık 10 seneye yaklaşan kripto para piyasasında oluşan işlem hacmi yıllarca varlığını devam ettiren bir çok yatırım aracına göre çok ama ok daha fazla…

Kripto para piyasasına ilgi trendinin arttığı düşünülürse yaşanan işlem hacminin de aynı paralel de artması oldukça olası bir durum.
Böyle bir piyasa var önümüzde… Sadece bu veri ışığını baz alarak tekrar soralım: Bitcoin yatırım araçları içerisinde kendine yer buldu mu? Cevap aslında hemen hemen kendini gösterdi gibi…
Sadece 10 senelik bir geçmişi olmasına rağmen son dönemde yatırım araçları arasında Bitcoin kendine fazlasıyla yer buldu. Bir dönem bazı ekonomistlerin ve analistlerin yatırım aracı olarak görmediği hatta ‘balon’ olarak lanse ettiği Bitcoin için şu sıralar en sıcak yatırım ve ticaret aracı olduğunu artık kimse inkar etmiyor. Kripto para piyasası için yapılan büyük yatırımlar, yeni kurulan şirketler, mevcut şirketlerin içerisinde yeni yeni açılan kripto para piyasası bölümleri ve en önemlisi yatırımcılar tarafından oluşturulan küçük küçük gruplar Bitcoin’in yatırım aracı olarak üst sıralara yer alacağını gösteren en temel göstergeler olarak karşımıza çıkıyor.

Anket sonuçlarına göre gençler kripto paralara yöneliyor
Bu arada yakın zamanda yapılan bir araştırmadan da bahsetmek de fayda var. ABD’de Blockchain Capital adına The Harris Poll anket şirketi oldukça kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. 2 bin 29 kişiyle yapılan anket sonucunda kripto para birimleri hakkında en fazla bilgiye genç nüfusun sahip olduğu görüldü. Bununla birlikte yapılan anket sonuçlarına göre, Amerikalılar’ın yüzde 11’inin Bitcoin‘e yatırım yaptığı ortaya çıktı. Yapılan anketin belki de en çok dikkat çeken noktası ise katılımcıların yaklaşık dörtte biri de hisse senedi, emlak, altın veya devlet tahvilleri yatırımı yerine Bitcoin‘i tercih edebileceğini belirtmesi oldu. Yani bilinen yatırım enstrümanlarının yerini yavaş yavaş da olsa kripto para piyasasının almasına yönelik bir işaret olarak yorumlanabilir bu sonuç.

Peki Bitcoin yatırımı yaparken nelere dikkat etmeli?

Bitcoin yatırım aracına dahil olmadan önce mutlaka bir hesap açılması gerekiyor. Ancak daha önce özelikle Türkiye’ye yeni girdiği zaman forex piyasasında yaşana bazı sorunların kripto para piyasası için de yaşanması muhtemel olduğu belirtiliyor. Özellikle de güven sorunu… Bu sebeple hesap açarken hesap açılan kurumun güvenilirliği çok iyi bir şekilde araştırılmalı. Arkasında çok büyük bir holding bulunan bitci.com sitesinin bu konuda yatırımcısına sağladığı güven unsuru oldukça önemli bir yerde. Bitcoin yatırım aracına dahil olmak isteyen portföy sahiplerinin bu ilk adımı çok özenli seçmeleri gerekiyor.
bitci.com sitesinde hesap açmak için:

Siteye girdikten sonra kayıt ekranına mobil telefonunuzu, isminiz, soyadınızı ve e-mail adresinizi yazarak bitci.com’a üye olun. Bu adım ile kripto paralarınızı yüksek güvenlik en üst düzey koruma ile saklayacağınız hesabınız aktif hale geliyor.
Hemen üye olabileceğiniz bölüm
2- Yapılan bu işlemden sonra geriye kalan doğum tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik bilgilerini onaylamak. Bundan sonraki adımlar ile artık size sunulacak hesap bilgileri ile hesabınıza para yollayabilirsiniz.
Böylece Bitcoin yatırım hesabınız başta olmak üzere diğer kripto paralarınızı da güvenle saklayabileceğiniz yatırım yapabileceğiniz hesabınızı açmış oluyorsunuz.
Hesap açma işlemlerini tamamladıktan sonra ikinci olarak dikkat edilmesi gereken konu ise; sonuç olarak geçmişi sadece 10 seneye dayanan bir piyasa var önümüzde. Yani bazı kuralların bazı temellerin yeni yeni oturmaya başladığı bir piyasadan söz ediyoruz. Bu sebeple bilinmezliği ve öğrenilmesi gereken adımların diğer piyasalara göre bir miktar daha fazla olduğu bir sektörden bahsediyoruz. O nedenle piyasanın bilinmezlerini öğrenmek ve aktif ve seri kararla verebilmek için ilk başta portföylerin küçük bir kısmını bu piyasada değerlendirmek akıllıca olacaktır.

Bu uyarılara rağmen kripto para piyasasına ciddi anlamda büyük portföy yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların ise çok kapsamlı araştırma yapmaları ve yatırım kararlarının seyrine bundan sonra yön vermeleri gerekiyor. Aksi durumda sonuçlar hiç de beklendiği gibi olmayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.