Bitcoin TL Kur

Bitcoin TL Kur

Bitci.com
Bitci.com
2018 kez okundu

Bitcoin TL kur, Bitcoin kaç TL? Bitcoin kaç dolar? Bitcoin bugün kaç TL? Bitcoin bugün ne kadar? Bitcoin neden yükseldi? Bitcoin neden geriledi? Sanal para dünyasının en popüler ve en yüksek işlem hacmine sahip sanal para birimi Bitcoin ile ilgili son durum…
 
Bitcoin TL kur… İlk kripto para birimi olan ve ortaya çıktığı günden beri popülaritesini kaybetmeyen Bitcoin’in (BTC) değeri, birkaç ay öncesine (mayıs 2019) kadar yatay bir seviyede hareket ederken; son zamanlarda yeniden aşağı ve yukarı yönlü sert hareket etmeye başladı. Sanal para birimi BTC, geçtiğimiz haziran ayı içerisinde 14 bin dolar seviyesine kadar yaklaşarak, geçtiğimiz 17 ayın en yüksek seviyesini gördü. BTC fiyatları, daha sonra düşüş eğilimine geçerek 10 bin doların altına kadar geriledi. Dijital para birimi Bitcoin, bu yazıyı hazırladığımız dakikalarda Bitcoin TL kur üzerinden 57 bin 350 seviyesinde hareket ederken; BTC, dünkü fiyatına göre yüzde 8.10 oranında değer kaybetti. Kripto para birimi BTC’nin, piyasa hacmi şu dakikalarda yaklaşık olarak 176 milyar dolar seviyesinde bulunurken; BTC sahip olduğu piyasa hacmiyle dijital para piyasasının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.

Bitci.com sitesi üzerinden kripto para değerlerindeki değişimleri anlık olarak güvenle takip edebilir aynı zamanda sanal para borsa platformu üzerinden bu fiyat dalgalanmalarını değerlendirerek alım satım işlemi yaparak kazanç saylayabilirsiniz.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de popülaritesini hiç kaybetmeyen kripto para birimi BTC,  Aralık 2017 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak BTC fiyatları 20 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Sanal para birimi BTC tarihi zirvesini gördüğü bu zamanda, Bitcoin TL kur olarak bakıldığında 77 bin 332 seviyesine kadar ulaşmış görülüyordu. Bu dönemde birçok yatırımcının ve yatırımcı adayının dikkatini yeniden çeken BTC, yatırımcı sayısını oldukça artırdı. Fakat, kripto para birimi BTC, sanal para dünyasına hakim piyasa uzmanlarının beklentisinin tersine bu seviyelerden daha fazla tırmanışını sürdüremeyerek sert bir şekilde geriledi. Dijital para birimi BTC, tüm zamanların rekor seviyesini gördükten sonra yaşadığı sert gerilemelerle 3 bin 200 dolar seviyesinin altına kadar düştü.
 
İlk sanal para birimi Bitcoin, 2008’de yaşanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizinden sonra Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ve ya kişiler tarafından deneysel olarak başlatıldı. BTC, herhangi bir merkezi bulunmayan, bir otorite tarafından kontrol edilemeyen ve kullanıcılar arasındaki veri paylaşım ağını esas alan bağımsız bir para birimidir.
 
Yenilikçi teknoloji Blockchain yani blok zinciri platformunda üretilebilecek en fazla sanal para birimi Bitcoin adedi 21 milyon olarak belirlenmiştir. Bugün 100 binden fazla satıcı ve tüccar, kripto para birimi BTC’yi ödeme aracı olarak kullanmaktadır.
 
İlk dijital para birimi olan BTC’yi kullandığımız reel para birimlerinden ayıran en önemli özellikler, bir merkez bankasıyla veya herhangi bir resmi kuruluşla hiçbir ilişkisinin bulunmamasıdır. Bunun yanında, devletlerin de Bitcoin üzerinde herhangi bir hakimiyeti yoktur.  Çünkü BTC, herhangi bir ülke kuruluşlarının kontrolünde değil, sadece kendi ağının kontrolünde üretilmektedir.
 
Bitcoin Gelecekte Altının Yerini Alabilir

 
ABD merkezli dijital varlık yönetimi şirketi Grayscale Investment’in CEO’su olan Barry Silbert, dijital para birimi BTC’nin gelecek zamanda altının yerini alabileceğini söyledi.
 
Grayscale Investment CEO’su Silbert, en popüler sanal para birimi olan BTC’nin fiyatında yaşanan yükselişleri şu şekilde değerlendirdi:  “Ben altın standart sonrasında doğdum, fakat genç nesil, savaşın olduğu ve paranın altın gibi değerli bir varlıkla korunması gereken bir dönemde büyümedi. Genç nesil için para dijital bir hal aldı ve bu varlık sınıfına herkes erişebiliyor. Gelecek 25 yıl içinde ‘baby boomers’ kuşağından yeni nesle aktarılacak ortalama 68 trilyon dolar varlık bulunuyor. Bu varlığın tamamı altında yatırılamaz. Tabii ki söz konusu varlığın tamamı Bitcoin’e de gitmeyecek fakat kesinlikle çeşitlenecek.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.