Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1124 kez okundu

Bitcoin SV veya diğer adıyla BSV, Bitcoin Satoshi’s Vision’un yerel kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Bitcoin SV (BSV) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Bitcoin SV (BSV) Nedir?

Bu kripto para birimi, 2018’de Bitcoin Cash’i ikiye ayıran hard fork (sert çatallanma) sonucunda oluşmuştur. Hard fork sonucunda iki ayrı kripto para birimi oluştu. Bunlardan biri Bitcoin ABC iken diğeri ise Bitcoin SV oldu.

Bitcoin SV destekçileri ve Bitcoin Cash topluluğu bazı fikir ayrılıklarına sahipti. Bu fikir ayrılıklarının başındaysa blok boyutu farklılığı gelmekteydi. Çünkü Bitcoin Cash topluluğu, blok boyutunun 32 MB’de kalmasını istiyordu. Öte yandan Bitcoin SV ise 132 MB’a çıkmasını istiyordu. Bu görüş farklılığı sebebiyle iki grubun uzlaşamayacağı anlaşıldı ve bu durum ise Bitcoin SV’yi yaratan hard fork’a yol açtı.

Teknik açıdan incelersek Bitcoin SV, hem Bitcoin’den hem de Bitcoin Cash’ten boyut olarak farklıdır. Bu üç kripto para birimi de aynı adı paylaşmaktadır. Ancak buna rağmen bu üç kripto para birimi de farklı kripto para birimleridir. Bu sebeple Bitcoin SV, Bitcoin’e farklılıklar katmayı planlayan bir kripto para birimi de olarak tanımlanabilmektedir.

Bitcoin SV (BSV) Neden Ortaya Çıktı?

Bitcoin SV topluluğu, orijinal Bitcoin protokolünün son derece kusurlu olduğuna inanmaktadır. Bu sebeple de Bitcoin’in yapısal yaklaşımını devam ettirmenin doğru olmadığı düşünmektedirler. Ayrıca topluluk; SegWit, Lightning Network ve diğer bazı değişiklikleri de karşı çıkmaktadır. Çünkü bu değişikliklerin Bitcoin protokolü için bir tehdit olduğuna inanmaktadırlar. Diğer yandan platformun Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununa karşı bir çözümü de bulunmaktadır. Bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi boyut artırımı yapmaktır. Boyut artırma dışında uygulanacak diğer yöntemler ise orijinal Bitcoin protokolünün reddedilmesidir.

Bitcoin SV’nin (BSV) Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Bitcoin SV’nin (BSV) toplam arz miktarı 21,000,000 BSV’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 19,106,382 BSV’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 50,956,757$ olan projenin piyasa değeri 1,025,578,383$’dır.

BSV şu anda kripto para borsalarında 53,75$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 489,75$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.