Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
18506 kez okundu

Blokzincir teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte Bitcoin, Ethereum ve  gibi blokzincir tabanlı para birimleri hayatımıza girdi. Bu yazımızda kripto para, Bitcoin nedir, nasıl alınır, hangi bankalarda var gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Ayrıca makalemizi okuduktan sonra çevrenizdeki insanların neden Bitcoin satın al dediğini daha iyi anlayacaksınız.

Kripto para ve Bitcoin Nedir?

Kripto para; merkezi para birimlerine alternatif olarak ortaya atılmış bir para birimidir. Aynı zamanda güvenlik için çeşitli şifreleme yöntemlerinin kullanıldığı bir para birimidir. Blokzincir altyapısı ile oluşturulan kripto paralar, dağınık bir sistem aracılığıyla her kullanıcının kendi cüzdanını oluşturmasına olanak sağlar. Bazı kullanıcılar kripto paralarını saklamak için fiziksel cüzdan kullanırken, birçok kullanıcı telefon ve bilgisayarlarında muhafaza ediyor.

Bitcoin Nedir, Bitcoin nasıl satın alınır

Kripto para türü olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı kişi veya grup tarafından ortaya atılmıştır. Herhangi bir merkez bankasına veya finans kuruluşuna bağlı olmayan Bitcoin, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

21 milyon adet üretim sınırı bulunan Bitcoin, arz/talep nedeniyle değerlenmektedir. Kısmen anonim olan kripto para biriminin cüzdanlar arasında gerçekleşen transferlerini takip edebilirsiniz. Birçok kripto para borsası işlem güvenliği için kullanıcılardan kimlik bilgisi istemektedir. Buna ek olarak bazılarıysa kayıt olan kullanıcıların direkt olarak para transferi gerçekleştirmesine olanak sağlar.

Birçok analist, Bitcoin fiyatlarının artımaya devam edeceğini belirmektedir. Aynı zamanda Bitcoin başta olmak üzere kripto paranın orta ve uzun vadede yatırım aracı olabileceğinin altını çiziyor.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin satın alma konusunda birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Aynı zamanda Bitcoin borsaları üzerinden kripto para satın almak, en güvenli yöntem olarak bilinmektedir. Aynı zamanda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Satın alma sırasında kart bilgilerini borsalar ile paylaşmak istemeyen kullanıcılar olabilmektedir. Bu doğrultuda fiziksel olarak temin edebileceği kripto para hediye kartlarında yer alan kodu aracılığıyla Bitcoin satın alabilmektedir. Ayrıca isteyen kullanıcılar kripto paralar için geliştirilen ATM makineleri ile de satın alım gerçekleştirebilmektedir.

Bitcoin hangi bankalarda var?

Henüz ülkemizde hizmet veren bankalar direkt olarak Bitcoin satışı gerçekleştirmese de bazı kripto para borsalarıyla anlaşma yaparak para transferi konusunda kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Orta vadede ülkemizde bulunan bankaların da BDDK ile masaya oturup Bitcoin başta olmak üzere kripto para alım/satım işlemlerini gerçekleştirmesi beklenilmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.