Bitcoin Mining

Bitcoin Mining

Bitci.com
Bitci.com
2568 kez okundu

Bitcoin mining veya Bitcoin madenciliği için özel ve farklı olarak geliştirilmiş ASIC Miner (Application Specific Integrated Circuit) denilen cihazlar kullanılarak yapılır. Madenciliğin amacı Bitcoin marketinde oluşan mali hareketlere doğrulama, transferleri gerçekleştirme ve sıfırdan bitcoin yaratmaktır. Bu işlemleri gerçekleştiren madencilere, blockchain yaptıkları işlem ile doğru orantılı olarak ödül verir. Madencilerin sayısı ile doğru orantılı olarak işlem zorluk derecesi değişkendir. Bitcoinler kullanıcılar tarafından para transferleri yapılarak başka kişilere aktarılır. Blockchain‘in önemi burda devreye giriyor. Eğer Blockchain olmasaydı hiçbir zaman yapılan bu işlem transferini kayıt altında tutamazdık. Kayıt altına alınan oluşturan listeye blok diyoruz. Kripto para ve Bitcoin madencilerin amacı oluşturdukları işlemödül gücü ile yapılan işemlerin onayını vermek ve blok isimli kayıtlı bir şekilde tutmak.

Bitcoin çok değerli bir kripto para birimidir. Günümüzde altın ve diğer değerli maden öğeleri gibi madencliğin de zamanla blokların yaratılması zor bir hale bürünüyor. Bulunan bloklar sırasında sistem blok ve çalıştıkları oranda ödül verir. Bu konuda en güzel örnek Bitcoin ilk çıktığında bilgisayarınızda yaptığınız madencilik ile elli veya yüz bitcoin yaratabiliyordunuz.

Bitcoin üretmek için kullandığımız Mining cihazlarımız ile kara geçmek istiyorsak enerji kısmını doğru bir şekilde ele almak gerekiyor. Bu konuda ne kadar çok tasarruf yaparsak madencilikte o kadar kâr’a geçeriz. Mining rig dediğimiz cihazlar evde kullandığımız ev makinalarından daha fazla elektrik tükemine sahiptirler. 24 saat boyunca kazım yani üretim yaptığımızda üretilen verinin az bir miktarı paraya çevrilebilinir. Elektrik kesintilerinde doğacak sorunlardan dolayı güç kaynağı kullanmak zorundasınız. Çünkü bu kesintilerde kazançlarınız yok olur ve yaptığınız bütün işte boşa gitmiş olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.