Bitcoin Makinesi

Bitcoin Makinesi

Bitci.com
Bitci.com
14867 kez okundu

Bitcoin makinesi, Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin mining nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Evde Bitcoin üretilir mi? Bitcoin nasıl üretilir? Bu sorular kripto para birimi Bitcoin ile ilgili en çok sorulan sorulardan bazıları… Bitcoin ile kısa zamanda zengin olmak isteyen yatırımcılar özellikle Bitcoin madenciliği ve Bitcoin makinesi aramaları yapıyor. İşte Bitcoin’in nasıl üretileceğine dair fikir sahibi olacağınız bir yazı…

Bitcoin makinesi… Bitcoin madenciliği, Bitcoin (BTC) üretim işine verilen isimdir. Kripto para birimleri sert yükselişleriyle günden güne yatırımcıların dikkatini çekerken, BTC madenciliğini ( Bitcoin makinesi ) yapan kişilerin sayısı da günden güne arttı.

Bugün geldiğimiz noktada çoğu ülkenin ve finans devinin kullanmaya başladığı blockchain (blok-zincir) adı verilen bu algoritma başta BTC olmak üzere sanal kripto birimlerine de kaynaklık ediyor. 2009 yılında açık kaynak kodları yayınlanan Blockchain yani blok zinciri, sanal paraların ev ortamında dahi üretilmesine imkan veriyor. Tabii bu Bitcoin makinelerini kullanarak hızlı bir şekilde zengin olmayı da düşünmemekte fayda var. Çünkü çoğu ülke ve finans devi tarafından da kabul edilen bu kripto para birimlerinin kontrol altında tutulabilmesi gerekiyor. Dolayısıyla madencilik yapmak için kullanılan Bitcoin makinesini darphane gibi görmemeliyiz. Tam tersine, ortada gerçek anlamda madencilik faaliyeti bulunuyor. Kripto para üretmek için Bitcoin makinesi tarafından üretilen binlerce datayı süzmek gerekiyor. Bu bahsedilen iş de oldukça yüksek bir enerji harcanmasına sebep oluyor.

Belli algoritmalarla çalışan madencilik makineleri ile dijital para birimi BTC üreterek yüksek miktarda kazançlar elde etmek mümkün. Tabii bu Bitcoin makinesi satın almayı düşünen yatırımcıların elektrik kullanım miktarına ve güvenliklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü yüksek maliyetli bu makineler çok yüksek güç harcarken, şebeke kullanımında da ciddi riskler yaratabilme ihtimaline sahip…

Biz daha anlaşılır olması açısından en popüler kripto para birimi BTC madenciliği üzerinden açıklamaya çalışalım. BTC madenciliğinin amacı sadece, BTC madenciliği yaparak BTC üretmek değildir. BTC madenciliği, hesaplama yetkilerini kullanarak işlem yapma, sistem ağını güvenli bir halde koruma ve sistemdeki tüm yatırımcıları uyumlu hale getirme işlemidir. 

Ortaya çıkan ilk dijital para birimi ve en popüler para birimi BTC madenciliğini kendi kendinize yapmak isterseniz; sahip olmanız gereken bilgi birikiminin yanında, iyi derecede bilgisayar sisteminizin de olması gerekiyor. Çünkü BTC madenciliği, bilgisayarınızın sahip olduğu donanımlar sayesinde yapılıyor. BTC madenciliği, öncelikle işlemci (CPU) ile yapılırken, şimdi ise yerini kendinden 50-100 kat oranında daha hızlı bir oranda çalışan ekran kartlarına (GPU) bıraktı. Yani, sahip olduğunuz bilgisayarın ekran kartı ne kadar kuvvetli olursa BTC madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olacaktır. Bunun dışında sadece kripto para madenciliği için özel olarak tasarlanmış bilgisayar sistemlerini de kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

BTC madenciliği cihazları yani Bitcoin makinesi çok kazandırsa da bunun yanında çok sayıda riski de bünyesinde bulundurmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 1 birim kripto para birimi üretmek için 10 birim data üretmek gerekebilmektedir. Ayrıca enerji ayarlanması iyi yapılmadıysa, kazanılan kripto paranın değeri elektrik ve bakım masraflarından çok daha az olabilir. Eğer Bitcoin makinesi ile kâr elde etmek istiyorsanız, enerji ayarlanmasını doğru yapmanız gerekir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.