Ethereum Kaç TL?

Ethereum Kaç TL?

Bitci.com
Bitci.com
1143 kez okundu

Ethereum kaç tl? hakkında bilgi vermeden önce günlük hayatta sürekli olarak karşımıza çıkan ‘kur’ kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım isterseniz. Kur, en basit anlamıyla yabancı paraların ulusal para birimine karşı olan değeri anlamına gelmektedir. Yani o ülkenin ulusal para değerinin, diğer bir ulusal paraya değerini ifade eder daha farklı bir anlatımla.

Kurun en basit tanımı böyle iken peki kur nasıl belirlenir? İktisatın en temel kurallarından birine göre fiyat aslında arz ve talep dengesidir. Yani bir ürünün, hizmetin ya da herhangi bir şeyin fiyatı arza karşılık gelen talep tarafından belirlenir. Böylece o ürünün, hizmetin ya da sunulan başka bir şeyin fiyatı böylece belirlenmiş olur. İşte kur için de bu böyledir. Kısaca ‘Kur’un değeri piyasadaki arz ve talep doğrultusunda belirlenir.
Örnekle anlatalım… Mesela 1 Amerikan Doları’nın kaç TL ettiği gibi bir soru aslında Dolar/TL kurunun ne kadar olduğu ile aynı sorudur. Burada sorulmak istenen iktisadi anlamda Türkiye’nin ulusal para birimi olan TL’nin Amerikan doları karşısındaki değeridir.

Bu kısa bilgiden sonra gelelim bitcoin kuru konusuna. Takvimler 2008 senesini gösterdiği zaman dünya 1929 senesindeki ekonomik buhranı anımsatan hatta bazı ekonomistlere göre zararı en az 29 buhranı kadar olan yeni bir ekonomik krizle boğuştu. Her ülke borsasının kendi rakamlarına göre dip seviyeleri test ettiği, kendi ülke para birimlerinin bir gecede hiçte tahmin edilemeyecek ölçüde ciddi anlamda değer kaybettiği ve en önemlisi hiç etmez denilen Lehman Brothers gibi bazı büyük finans kurumlarının iflas etmesi ya da iflasın eşiğine kadar getiren bir krizdi bu. Manzara bu şekide şekillenince TV ekranlarında, gazetelerde ve internet sitelerinde havada uçuşan kağıtlar, işsiz kaldığı için çalıştığı binadan kutularla çıkan insanlar, endişeli ve bir o kadar da korku dolu gözlerle ekrana bakan yatırımcılar, ne olacak sorusuna cevap arayan tonlarca ekonomist ve analist gördük uzun süre.

İşte bu noktada bu ekonomik görünüme ve gidişe tepki olarak mı olduğu bilinmez ama Satoshi Nakamoto isimli kimliği henüz tam olarak teyit edilmemiş bir kişi veya grup tarafından bir mail grubuna 9 sayfalık bir pdf belgesiyle gönderdi. Satoshi Nakamoto’nun gönderdiği bu 9 sayfalık pdf belgesinde bankacılık sisteminin sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıların sunduğu önerilerle çözülebileceğini belirtmesi ise ekonomik görünüme tepki olarak doğdu söylemlerini destekler nitelikte. Aslında Bitcoin bir nevi dolar ve euro’ya alternatif olarak sunuldu. Bu dönemde ise bazı ekonomistlerin Bitcoin için ‘balon’ ifadeleri kullanması ise dikkat çekti.
Ancak gelinin nokta Bitcoin daha doğrusu kripto paralar için hiçte balon olmadığını gösterdi… Özellikle kripto para piyasasının amiral gemisi durumunda olan Bitcoin’deki hem işlem hacmi hem de fiyat performansı kripto paralar için geleceğin para birimi tahminlerinin yapılmasına bile yol açtı.

Bitcoin kuru ihtiyacı

İşte bu fiyat performansı ve pazar büyüklüğü ardından Bitcoin için artık kur söylemleri de arttı. Her ne kadar birçok ülkede Bitcoin kuru olarak dolar kullanılsa da ilerleyen zamanlarda her ülke kendi ulusal para birimi ile Bitcoin değeri hesaplamaya başladı. Bu da artık her ülke para birimi için Bitcoin kuru oluşması anlamına geliyor…
Bitcoin kuru dolar olarak şu anda bir önceki güne göre yüzde 1,46 oranında artışla 7 bin 938 dolardan işlem görüyor. Aynı bağlamda TL olarak ise Bitcoin kuru yüzde 2,12’lik yükselişle 46 bin 205 TL civarlarında işlemlerini sürdürüyor. Bu makale için Bitcoin kuru 07.06.2019 tarihinde güncellendi.

Birçok kripto para kurlarına erimişimde olduğu gibi Bitcoin kuru gibi kripto para fiyat bilgilerine güvenilir ve uzman bir ekip tarafından oluşturulan bitci.com sitesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilir yine aynı site üzerinden kripto para alım satımı yapabilirsiniz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.