Bitcoin Dolar Kuru

Bitcoin Dolar Kuru

Bitci.com
Bitci.com
1883 kez okundu

Bitcoin dolar kuru? Bitcoin kaç dolar? 1 Bitcoin kaç dolar? Bitcoin kaç USD? 1 Bitcoin kaç USD? Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin nasıl satılır? Sanal para dünyasının bazı sözü geçerli uzmanlar Bitcoin’i gelecek dünyanın yeni para birimi olarak görürken, bazı uzmanlar ise Bitcoin’in çok ömrünün kalmadığını düşünüyor. İşte kripto para biriminde son durum ve beklentiler…

Bitcoin dolar kuru… Birkaç ay öncesine kadar yatay bir seyir izleyen sanal para birimi Bitcoin (BTC), bugünlerde yönünü yeniden yukarı yönlü çevirerek yatırımcısının yüzünü güldürürken yeni yatırımcılarda kazanmaya devam ediyor. Dijital para birimi BTC, yönünü yukarı çevirirken sert şekilde hareket ederek, haziran ayı içerisinde1 Bitcoin dolar kuru 14 bin sınırına kadar yükseldi. Dijital para birimi böylelikle son 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Dijital para birimi BTC, bu yazıyı yazdığımız dakikalarda 1 Bitcoin dolar kuru 11 bin 798 seviyesinde bulunurken; en popüler dijital para birimi dünkü fiyatına göre yüzde 0.04 oranında değer kazandı. Dijital para biriminin piyasa hacmi yaklaşık 205 milyar dolar seviyesine bulunurken, sahip olduğu piyasa hacmiyle kripto para piyasasının yaklaşık yüzde 63’ünü oluşturuyor.

Tüm dünyada çok fazla ilgi gördüğü gibi ülkemizde de yoğun ilgi gören sanal para birimi Bitcoin (BTC) 2017 senesi Aralık ayında rekor üzerine rekor kırarak, 1 Bitcoin dolar kuru üzerinden 20 bin seviyesinin üzerini gördü. Kripto para birimi BTC böylelikle tarihi rekorunu kırmış oldu. 1 Bitcoin dolar kuru karşılığının 20 bin doların üzerine çıkıp tarihi rekorunu kırması birçok yeni yatırımcıyı da kripto para dünyasına kazandı. Ancak kripto para birimi piyasa beklentilerinin aksine bu seviyelerde tutunamayarak yükselişini sürdüremedi ve sert düşüşler yaşadı. Dijital para birimi BTC’de tarihi zirve sonrası yaşanan sert düşüşlerde 3 bin 200 doların altına kadar geriledi.

Kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ilk çıktığı zamanı kısaca değinmek gerekirse, 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizinden sonra Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ve ya kişiler tarafından deneysel olarak çıkartıldı. BTC, Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da kişiler tarafından protokol olarak yayınlanırken; buna göre BTC’lerin kişiler arasındaki veri paylaşım ağını esas alan, herhangi bir mrkezi olmayan ve bir otorite tarafından kontrol edilemeyen bağımsız bir para birimi olarak ortaya çıkmıştır.

Dijital para birimi BTC, ortaya çıktığı 2009 senesinde çok kısa bir süre içerisinde hızla kendini küresel finansal düzende gösterdi.

Dijital para birimi BTC hiçbir kontrole tabii tutulamadığı için değeri sıfır seviyesinden, on binlerce dolar seviyesine kadar tırmanmıştır. Sanal para biriminin yukarı doğru tırmanış hareketlerinin ardından bugün sayısı 2 bini aşan yeni kripto para birimleri daha ortaya çıkmıştır. BTC sonrası ortaya çıkan kripto para birimlerine ‘alternative coin’ başka bir söyleyişle ‘Altcoin’ ismi verilmiştir. Alternatif sanal para birimleri yani Altcoin’ler ortaya çıkarılırken farklı özelliklere sahip olarak rekabet fırsatlarından yararlanılmış ve yeni market türleri yaratılmıştır.

Blockchain yani blok zinciri platformunda yaratılabilecek en fazla Bitcoin adedi 21 milyon adettir. Günümüzde 100 binin üzerinde tüccar, Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmektedir.

Türkiyenin en gelişmiş kripto borsası www.bitci.com‘da kripto para piyasasını yakıntan takip ederek kurlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. www.bitci.com‘a ücretsiz olarak üy olduktan sonra istediğiniz miktarda kripto paralara yatırım yapabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.