Bitcoin Dolar

Bitcoin Dolar

Bitci.com
Bitci.com
2467 kez okundu

Bitcoin kaç dolar? 1 Bitcoin kaç dolar? Bitcoin nedir, nasıl alınır, nasıl satılır? Bitcoin yükselecek mi veya Bitcoin düşecek mi? Son yılların en çok konuşulan konularından biri de kuşkusuz kripto paralar ve tabii ki kripto paraların içinde öne çıkan Bitcoin… Bitcoin dolar?… İşte kripto para biriminde son durum ve beklentiler…

Ülkemizde de yoğun bir ilgi gören kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2017 yılının sonuna doğru rekor üzerine rekor kırarak, 1 Bitcoin’in dolar karşılığı 20 bin doların üzerine çıkmıştır. Böylelikle tarihinin en yüksek rakamına ulaşmış oldu. 1 Bitcoin 20 bin doların üzerine çıkıp rekor üzerine rekor kırarken birçok yeni yatırımcı kazandı. Ancak sanal para birimi beklentilerin aksine sonrasında yükselişini sürdüremeyerek sert düşüşler yaşadı.

Kripto para birimi BTC yaşadığı sert düşüşlerin ardından 3 bin 500 doların altına kadar gerilerken, son aylarda yeniden yukarı yönlü sert hareketler yaşamaya başladı. Bu doğrultuda Kripto para dünyasında yeniden tüm dikkatleri üzerine toplamıştır. Böylelikle BTC yakın zamanda 9 bin doların üzerini görürken, şu günlerde 1 BTC 8 bin dolar seviyesine yakın seyrediyor. Kripto para biriminin şu sıralarda piyasa hacmi 139 milyar dolara yakın seyretmektedir. Böylelikle sahip olduğu bu piyasa hacmiyle kripto para piyasasının yaklaşık yüzde 55’ini oluşturuyor.

Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

Sanal para birimi Bitcoin’in (BTC) ilk çıktığı zamanı kısaca anlatmak gerekirse, 2008 yılı küresel ekonomi krizinden sonra Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi ve ya kişiler tarafından deneysel olarak ortaya çıktı.

BTC, bu kişi ya da kişiler tarafından protokol olarak yayınlanırken; Bu yayınlanan protokole göre, BTC’lerin kişiler arasındaki veri paylaşım ağını esas alan, herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen, üçüncül müdahalelere karşı korumalı bağımsız bir para birimi olarak ortaya çıkmıştır.
Sanal para birimi BTC, ortaya çıktığı tarihten çok kısa bir süre içerisinde hızla küresel finansal düzene karşı tırmanışa geçti.

BTC herhangi bir kontrole tabii tutulamadığı için değeri sıfır seviyesinden, on binlerce dolara kadar yükselmiştir. BTC’nin sert yükseliş hareketlerinin hemen ardından onlarca kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu sonradan çıkan kripto para birimlerine ‘alternative coin’ bir başka değişle ‘alt coin’ ismi verilmiştir. Alternatif kripto para birimleri yani alt coin’ler yaratılırken farklı noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet fırsatlarından yararlanılmış ve yeni market türleri ortaya çıkmıştır.

Blockchain platformunda üretilebilen en fazla BTC adedi 21 milyon adet seviyesindedir. Günümüzde 100 binin üzerinde tüccar ve satıcı, BTC’yi ödeme aracı olarak kabul etmektedir.
BTC fiyatları her iki yönde de zaman zaman sakin zaman zaman ise sert bir şekilde dalgalanmalarını sürdürürken Bitcoin boğası ve kripto para fonu Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz, Mayıs 2019 tarihinde Bitcoin’in fiyatı için 20 bin dolar seviyesine yükseleceği tahminini yeniledi. Süre konusunda da 18 ay içerisinde bahsedilen seviyeye ulaşacağını söyledi.  Hep beraber yakından takip edip kripto para fiyat hareketlerinde neler yaşanacağını göreceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.