Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
754 kez okundu

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin (BTC) ile benzer özellikleri paylaşan ancak aynı zamanda bir dizi farklı özelliğe de sahip kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Bitcoin Cash (BCH) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

BTC’den daha hızlı ve kullanımı daha ucuz olan Proof-of-Work blok zinciri ağı ve kripto para birimidir. Bitcoin blok zincirinin sert çatalıdır. Oluşumundan bu yana kendi topluluğunu geliştirmiştir.

Bitcoin’in çatalı olarak kabul edilen Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017’de Bitcoin ekosistemindeki katılımcıların ölçeklendirme yöntemleriyle ilgili yaşadığı fikir ayrılıklarının sonucunda ortaya çıkmıştır. Bitcoin protokolü her bloğun boyunu 1MB ile sınırlamaktaydı. Ancak Bitcoin kullanıcılarının sayısı arttıkça, sınırlı blok boyutu yüksek işlem ücretlerine yol açtı.

Bir grup insan, 1MB blok boyutunun korunması gerektiğini ifade etti. Diğer yandan bir grup insan ise blok boyutunu artırmak ve daha fazla işleme izin vermek istedi. Bu yükseltme, işlemleri hızlı ve ücretleri düşük tutmak için bir yöntem olarak görülmekteydi. Ancak topluluk, değişiklik üzerinde anlaşma sağlayamadı. Sonuç olarak ise bir “hard fork” yaşandı ve blok boyutu yükseltmesini içeren sürüm Bitcoin Cash (BCH) adıyla ortaya çıktı.

Bitcoin Cash’in (BCH) Özellikleri Nelerdir?

  • Herkese açıktır. Kimse Bitcoin Cash’i kontrol edemez veya sahibi değildir. CEO’su bulunmamaktadır. Kullanmak için istenmesine gerek yoktur.
  • Tüm işlemler, blok zinciri adı verilen küresel bir kamu defterine kaydedilmektedir. Bir zincir oluşturacak şekilde bağlanan bloklardaki defter, düzenli aralıklarla güncellenmektedir.
  • Halka açık defter, düğümler olarak bilinen bir katılımcı ağ tarafından gönüllü olarak depolanmaktadır. Bu bilgilerin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.
  • Düğümler, fikir birliğine varmak için bir bir dizi kuralı (protokol) takip etmektedir. Ancak bu protokol, katılımcıların talep ettiği şekilde değiştirilip geliştirilebilmektedir.
  • Herhangi bir konumdan bağımsız olarak güvenilir, hızlı ve uygun fiyatlı işlemlere olanak tanımaktadır. Bu sayede hakkında Visa ve Mastercard gibi ödeme ağlarına bir alternatif olduğu yorumları yapılmaktadır.

Bitcoin Cash’in (BCH) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Bitcoin Cash’in (BCH) maksimum ve toplam arz miktarı tıpkı Bitcoin (BTC) gibi 21,000,000 BCH’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 19,128,056 BCH’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 248,964,424$ Bitcoin Cash’in piyasa değeri 2,219,635,711$ olarak dikkat çekmektedir.

BCH şu anda kripto para borsalarında 115,94$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Aralık 2017’de 3.785,82$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.