Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

Bitci.com
Bitci.com
1085 kez okundu

Bitcoin Cash nedir? Kripto para birimi Bitcoin Cash nedir? BCH nedir? Bitcoin Cash nasıl alınır? Bitcoin Cash nasıl satılır? BCH nasıl alınır? BCH nasıl satılır? Bitcoin Cash hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Aynı zamanda Bitcoin Cash en basit tanımıyla Bitcoin’de yaşanan çatallaşma (forking) sonucu Bitcoin’den türemiş olup 2017 yılında ortaya çıkan yeni bir kripto para birimidir.

Kripto paralar başka bir söyleyişle sanal paralar hayatımıza 2008 yılı küresel ekonomi krizinden sonra Bitcoin ile girerken; ilk kripto para birimi Bitcoin; Özellikle son dönemde yaşadığı sert değer artışlarıyla ve sert değer kayıplarıyla adından sıkça söz ettirdi.

Bitcoin Cash Nedir?

Zaman geçtikçe daha fazla kişi kripto para konularına merak sararken; her geçen gün daha çok kripto para, kripto para piyasalarında işlem görmeye devam etti. Bunlardan biri de 2017 yılında hayatımıza giren Bitcoin Cash oldu.

20 Temmuz 2017 tarihinde Bitcoin’in ikiye bölünmesiyle (hard fork) ortaya çıkan yeni bir sanal para birimi olurken; böylelikle farklı kurallara sahip yeni bir blok zinciri ortaya çıktı. Bölünme sırasında ellerinde bitcoin bulunduranlar ise ücretsiz olarak Bitcoin Cash’e sahip olmuş oldu. Oluşturulmasının asıl sebebi, Bitcoin’in uzun süredir devam eden ölçeklenebilirliğiyle ilgili problemlerin önüne geçmekti.

Bu bölünme birçok maden işçisinin kripto para birimi Bitcoin’den Bitcoin Cash’e geçmesine sebep oldu. Madenciliği algoritmasının bu yeni enstrümanı hayata geçirdi. Bu doğrultuda kârlarını katlamak isteyen bilgisayar madencilerinin ilgisi bu tarafa kaydı. Bitcoin endüstrisinin en büyük korkusu bu göçün gerçekleşmesiydi ki bugüne kadar korkulan olmadı ve Bitcoin Cash’e göç tahmin edilenden oldukça az bir oranda kaldı.

Kripto Paraların Yeni Kralı?

Bu yeni sanal para birimi kripto para piyasalarında ilk defa işlem görmeye Bitcoin’in yaklaşık yüzde 20 oranında toplam hacmi ve bunun yanında Bitcon’in yaklaşık yüzde 20 oranındaki fiyatıyla başladı. Yatırımcılar kripto para birimi Bitcoin Cash ilk ortaya çıktığı zaman bu sanal para biriminin ‘kripto paraların yeni kralı’ olup olmayacağını tartıştı. Ancak bu yeni sanal para birimi; piyasaya ilk kez çıktığında fiyat ve piyasa değeri açısından büyük oranda düşüş sergiledi. Ancak sonrasında durağan bir görünüm sergiledi.

Spekülasyonlara çok açık bir kripto para birimi olan Bitcoin Cash’te fiyat bir anda sert yükselip, daha sonra sert bir düşüş yaşama potansiyeline sahip.

Bu yeni sanal para birimi, internet ortamı için yaratılmış, kullanıcılar arası bir elektronik para birimidir. Aynı zamanda tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi merkez bankası olmaksızın işlem görür. Bitcoin‘in birebir kopyası olan bu yeni sanal para birimi arkasında büyük bir geliştirici ekip bulunmadığını da özellikle belirtmekte fayda var.

Bitcoin blokları 1 MB ile sınırlı olduğu için işlem hacmi arttığında zaman sıkıntısı oluyordu. Bu doğrultuda sektör anlamında büyük bir sorun yaratıyordu. Ancak Bitcoin Cash 8 MB’a kadar artabilen bir blok kapasitesine sahip olduğu için daha fazla işleme olanak sağlar hale geldi. Ek olarak bu özellik Bitcoin’den farklı bir öneme sahip olmasını sağlıyor.

Finans piyasalarında da bu gelişmelerin farkına varılmasıyla beraber yeni ‘blokların’ oluşturulma hızı (hash rate) fark edilmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar da fonlarını bu yeni enstrümana yöneltti. Bu doğrultuda daha büyük bir şöhrete ulaşılmasını sağladı.

Bitcoin Cash Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk sanal para birimi olan Bitcoin’in 478559. blokunda bölünmesiyle (hard fork) ortaya çıktı. Ortaya atılırken hedeflenen işlemlere daha hızlı karşılık vermesiydi. Bu sebeplerle ortaya çıkmasına ve kaynağına rağmen beklenen etkiye ulaşılmazken hâlâ bir altcoin olarak nitelendiriliyor. Sanal para birimi, Bitcoin’in kendisi olmadığı için, Bitcoin’in fiyatıyla direkt bir bağlantıya sahip değil. Bununla birlikte tek başına bir döviz birimi olarak da nitelendiriliyor. Aynı zamanda Bitcoin’in sistemini kullanıyor. Bu doğrultuda bulunduğu blok hacmi sayesinde Bitcoin’den çok daha hızlı bir şekilde çalışıyor.

Bitcoin Cash, bölünmeyle (hard fork) ortaya çıktığı zaman hiçbir değeri yoktu. Bitcoin’den ayrılmasıyla birlikte, Bitcoin yatırımcıları ‘bedava’ Bitcoin Cash’e sahip olurken; sonrasında bu yeni enstrüman piyasada büyük değişime sebep oldu. 2017 Kasım ayı itibarıyla, piyasa değeri bakımından ‘en değerli coinler’ arasına girmeyi başardı.

Kripto para piyasası yatırımcıları, Bitcoin Cash’in çıkma sebebinin, Bitcoin’in en fazla blok sayısına ulaşmak üzere olmasından dolayı değil, yüksek ücret ve yavaş işlemleri sebebiyle olduğunu düşünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.