Bitcoin Caiz Mi?

Bitcoin Caiz Mi?

Bitci.com
Bitci.com
5322 kez okundu

Bitcoin caiz miBitcoin helal mi? Bitcoin haram mı? Diyanetten Bitcoin ile ilgili Bitcoin caiz mi açıklaması… Diyanet bitcoin için ne dedi? Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın bitcoin fetvası…  Son zamanlarda aşağı ve yukarı dalgalanmalarıyla oldukça fazla gündeme gelen kripto para birimi bitcoin için Diyanet İşleri Başkanlığı nasıl bir açıklama yaptı? Tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Bitcoin caiz mi? Son zamanlarda oldukça dikkat çeken kripto para dünyası Diyanet’in de ‘ Bitcoin caiz mi? ‘gündemine geldi. Diyanet’in Bitcoin caiz mi? Sorusuyla ilgili açıklama yaparken, devamında şöyle detaylandırdı: “Spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından verilen ‘ Bitcoin caiz mi? ‘ sorusuyla ilgili verdiği fetvaya göre, devletin kripto para birimi olan Bitcoin’i tanıması ve Bitcoin ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapması durumunda Diyanet’in Bitcoin caiz mi konusuyla ilgili bakış açısı değişebilir. Tabii Blockchain yani blok zinciri mekanizmasıyla şifrelenmiş ve kurucularının bile tam olarak bilinmediği ve hiçbir şekilde müdahil olamadığı söylenen bir sisteme Türkiye ya da başka bir ülke tarafından nasıl bir düzenleme getirileceği büyük bir merak konusu olurken yatırımcıları tarafından oldukça yakında takip ediliyor.

Kripto para birimi Bitcoin bazı ekonomi aktörleri tarafından ‘Geleceğin para birimi’ olarak nitelendirilse de, Bitcoin’in herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, kimlik bilgilerinin gizli tutulması gibi sebeplerle, bir gün hiç var olmamış gibi ortadan kaybolma olasılığı da bulunuyor.

Diğer taraftan sanal para birimi Bitcoin’deki değer artışında sabit arz faktörünün oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Günümüzde sabit olarak bilinen 21 milyon Bitcoin’in önümüzdeki dönemde artırılmayacağının bir garantisi yok. Artık ilgili ilgisiz herkesin bildiği gibi kurucularından bile haberimiz olmayan, sabah yok olsa hesap sorulacak bir merkezi dahi bulunmayan bir kripto para biriminden bahsediyoruz. Kripto para birimi Bitcoin’e yatırım yapan tüm yatırımcıların bütün bunları hesaba katarak, göze alarak yatırım yapmaya karar vermesi gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun ‘Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir, Bitcoin caiz mi, Ethereum caiz mi?’ sorusuna verdiği yanıtın tamamı aşağıdaki gibidir:

“Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez.

Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.