Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
4369 kez okundu

Bitcoin borsası nedir? Bitcoin borsası nasıl çalışır? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin nasıl satılır? Bitcoin düşecek mi? Bitcoin yükselecek mi? İşte bu sorular Bitcoin’e merak saran her yatırımcının aklına ilk gelenler arasında… İşte tüm detaylar…

Bitcoin borsası nedir? En yalın hali ile Bitcoin alınıp satılabilen bir platformdur. Bitcoin almak isteyen alıcılar ile satmak isteyen satıcıları bir araya getiren Bitcoin borsası, yatırımcıların ellerinde bulundurdukları kripto paraları satmalarını sağlarken, yatırım yapmak isteyen kişilerin ise Bitcoin sahibi olarak birikim yapmalarına yardımcı olur.

Bitcoin borsasının bildiğimiz borsalara göre farklılıklarının olmasının yanı sıra benzer tarafları da bulunmaktadır. Özellikle borsalar ile yatırımcılar arasında bir aracı kurumun olmaması sebebiyle diğer borsalardan çok daha farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Sanal paraların alınıp satıldığı bu çevrimiçi platformlarda Bitcoin dışında bulunan diğer sanal para birimleriyle de işlemler yapılabilmektedir.

Bitcoin borsasında alım ve satım işlemi yapabilmeniz için ilk önce bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Böylelikle bu işlem platformu üzerinde alım satım gerçekleştirirken açtığınız hesap üzerinde bulunan para kullanılmaktadır. Bunun yanında yaptığınız işlem sonrasında Bitcoin cüzdanınıza sanal para aktarılarak satılabilir. Bu sebeple bir kişi hangi kripto para birimleriyle ilgili işlem yapmak istiyorsa, o kripto para birimlerini borsasında bulunduran işlem platformuna üye olmaya dikkat etmek gerekiyor.

Yatırımcı bir işlem yapmak istediği zaman öncesinde seçeceği Bitcoin borsasıyla ilgili oldukça detaylı bir araştırma yapmalı ve güvenilir, kaliteli bir platform seçmelidir. Bu işlem platformlarının sayısı oldukça fazla olmakla beraber bunların arasında az sayıda güvenilir ve kaliteli platformlar yer almaktadır. Bu sebeple güven içerisinde alım satım işlemi yapılabilmesi için öncesinde detaylı bir araştırma yapılarak bir platform seçilmesi gerekir.

Bitcoin borsalarında günlük olarak çok çeşitli işlemler yapmakla beraber; bunların çoğu Blockchain (blok zinciri) dışında gerçekleşmektedir. Bu gerçekleşen işlemlerin büyük çoğunluğu Blockchain’de yani blok zincirinde görülemeyen, şahsi hesaplar üzerinden yapılmaktadır.

Bitcoin borsalarında sabit olması gereken bir kısmi rezerv oranı bulunmadığından, ellerinde bulundurdukları sanal paraları nasıl ve ne şekilde kullanacağına karar verme gücünü ellerinde bulundurmaktadır. Bunun dışında bu işlem platformunda para katlama mekanizmasını ve kısmi rezerv politikasını istediği gibi kullanabilmektedir.

Kripto para borsası sahipleri eğer sağduyulularsa, hesaplarında bulunan tüm Bitcoin’leri, müşterileri istediğinde geri ödeme yapmak üzere ellerinde bulundurur. Fakat bu konuda sahiplerini kısıtlayabilecek hiçbir şey bulunmamaktadır. Eğer Bitcoin borsaları yüzde 50 seviyesinde kısmi rezerv ayırırlarsa, ellerinde bulundurdukları paraların miktarını ikiye katlamış olacaklardır.

Bitcoin Borsası Nasıl Çalışır?

Bitcoin borsasına 100 Bitcoin (BTC) yatırdığımızı düşünelim. Arkadaşımız da 100 BTC yatırmış olsun. Bu yapılan iki işlem de Blockchain üzerinde resmi transfer olarak kayıtlı bulunmaktadır.

Şimdi siz ve arkadaşınız, şahsi hesabınız üzerinden alışveriş yapmaya başlayabiliriz. Ne işlem yaparsanız yapın, yapılan işlemler sadece işlem yaptığınız platformun şahsi hesabı içerisinde tutulacak, ancak Blockchain üzerinde kayıt edilmeyecektir.
Bu işlem platformu, teorik olarak Blockchain’de yani blok zincirinde kullanabileceği 200 BTC sahip olmuştur. (Siz ve arkadaşınız Bitcoin’lerimizi geri çekmediğiniz sürece, yatırdığınız Bitcoin’ler işlem yaptığınız Bitcoin borsasına ait bulunmaktadır.) Siz ve arkadaşınız sanal paralarınızı yatırdığımız andan itibaren, yatırılan paralarınız Bitcoin borsası tarafından Blockchain’de kullanılabilir hale gelmiştir.

Sizin ve arkadaşınızın Bitcoin borsasındaki hesabımızda gördüğünüz değerler tamamen sanaldır. Arkadaşınız ve siz, sanal paralarınızı o Bitcoin borsasında bulundurduğunuz sürece onlar gerçekte size ait değildir. Onların gerçek sahibi artık işlem yaptığınız Bitcoin borsasıdır.

Eğer kripto paralarınızı yatırdığımız işlem platformu oldukça güvenilir, deneyimli ve saygıdeğerse sizin Bitcoin’lerinizi kullanmadan saklayacaktır. Ta ki siz Bitcoin’lerinizi çekmek isteyene kadar…

Bitcoin Borsası Nasıl Açılır, Bitcoin Borsasının Ortalama Maliyeti Nedir?

Bir Bitcoin borsası açmak için öncelikli olarak önemli miktarda yazılım ve reklam bütçesine ihtiyaç gerekmektedir. Bitcoin borsa yazılımı bütçesi yaklaşık 200 bin ile 300 bin dolar arasında bulunmakta, yine reklam bütçesi de en düşük bir miktarlarda olmalıdır. Tabii ki Bitcoin borsası açmak için sadece sermaye yeterli değildir minimum 1 yıl kadar yazılım zamanına da ihtiyaç bulunmaktadır.

Herkes ticaret yapmak isteyebilir ve yapabilir ancak kesinlikle ama kesinlikle herkes ‘Bir Bitcoin borsası açayım’ diyemez. Çünkü bu işe girmeden önce kripto para dünyası ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak ‘Nedir, ne değildir?’ öğrenmek gerekir. Çok iyi bir deneyim ve araştırma sürecinden geçilmelidir. Aksi takdirde başarısız bir iş deneyimi kazanma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bitcoin borsalarında alıcı ve satıcılar buluşup coin satışı ve alışı yapabilirler. Burda en önemli konulardan birisi güvenlik. Bu özelliği iyi olan borsalarda hesap açıp işlemlerinize başlayabilirsiniz. Kripto para dünyasına giriş yapmak istiyorsanız www.bitci.com‘da hesap açıp işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.