Binance USD (BUSD) Nedir?

Binance USD (BUSD) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
3849 kez okundu

Binance USD, 1:1 oranında ABD Doları’na sabitlenen kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Binance USD yani BUSD Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Binance USD (BUSD) Nedir?

Arkasında Binance kripto para borsasının olduğu, teminatlandırılmış ve itibari parayla desteklenmiş stabil koindir. İki büyük kuruluş Paxos ve Binance tarafından kurulmuştur. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri topraklarında onaylanan çok az sayıdaki stabil koinden biri olarak tanımlanmaktadır.

BUSD, ABD Doları’na sabitlenmiş bir kripto para birimidir ve bu da onu sarılmış bir token yapmaktadır. Diğer sarılmış tokenlerda (wrapped token) olduğu gibi BUSD da merkezi olmayan finansta (DeFi) işlem kolaylığı sağlaması için oluşturulmuştur. BEP-2 cüzdan desteğiyle ERC-20 token standardına uygun inşa edilmiştir. Ayrıca itibari para destekli stabil koin olarak birden fazla blok zincirle de birlikte çalışabilmektedir.

Bir kişinin sahip olduğu her bir BUSD tokeni için bu miktarın eş değeri gerçek bir banka hesabında tutulmaktadır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi BUSD arzına eşit bir miktar, FDIC sigortalı bir ABD bankasında üçüncü taraf rezerv olarak hareket eden Paxos’un mülkiyetinde tutulmaktadır. Bu durumlar BUSD’a olan güveni artırmaktadır.

BUSD sarılmış bir token olarak, fiat karşılığı ile aynı piyasa faaliyetlerini sergilemektedir. İtibari para birimi (ABD Dolar) yükseldiğinde BUSD da yükselmektedir. Diğer yandan ABD Doları değer kaybettiğinde ise BUSD da düşmektedir.

Binance USD (BUSD) Nasıl Çalışmaktadır?

BUSD’nin arkasındaki mekanizma, rakip stabil koinlere oranla oldukça basittir. BUSD, BUSD/USD için arz ve rezervin 1:1 oranında tutulmasını sağlayan deflasyonist bir mekanizma kullanmaktadır. Binance USD alındığında bu miktarında BUSD cinsinden bir eş değeri oluşturulmaktadır. Sonrasında ise Paxos’a fiat eşdeğeri ödenmektedir.

Binance USD (BUSD) Ne İşe Yarar?

BUSD birden fazla kullanım durumuna sahiptir. Ancak içlerinde en belirgin olanı kripto pazarındaki fiyat dalgalanmalarından kaçınmaktır. Fiyat dalgalanmalarından kaçınma, BUSD ve diğer stabil koin projelerinin üzerine eğildiği bir numaralı konudur. BUSD bir stabil kripto para birimi olduğu için piyasada yüksek oynaklık olduğunda bir değer deposu görevi görmektedir. Kullanıcılar, varlıklarını BUSD alarak koruyabilmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.