Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
4406 kez okundu

Binance Smart Chain (BSC), Binance Chain’de birlikte çalışabilirlik ve programlanabilirlik sağlayan yenilikçi bir çözümdür. Bitci.com olarak bu makalede Binance Smart Chain (BSC) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Binance Smart Chain (BSC) Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu zincirin gelişimi 2017 yılına dayanıyor. 2017 yılında Binance koini, Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 standartlı token olarak piyasaya sürüldü. Yıl 2019’a geldiğinde ise BNB geliştiricileri, Binance Chain (BS) isimli bir akıllı blok zinciri oluşturdu.

Binance Zinciri, varlık değişimi için ideal olan dağıtılmış fikir birliği modelini kullanarak hızlı işlemler sağlamak için tasarlanmıştır. Halihazırda Ethereum üzerinde yoluna devam BNB de Binance Zinciri’nin oluşturulmasıyla BC’ye taşınmıştır. Sonraki süreçte Binance Chain, hızlı bir şekilde ne büyük dijital varlık borsalarından biri haline geldi. Ancak Binance Chain modeli, akıllı sözleşme yürütülmesi için gerekli işlevsel yeteneklerden yoksundu. Bu sebeple de ağ tıkanıp yavaşlayacaktı.

Oluşum bu sebeple de DeFi ve dApp işlevselliğine yönelik talebe karşılık Binance Smart Chain’i oluşturdu. Bu zincir, akıllı sözleşme özelliklerine sahip paralel bir blok zincir olarak tanımlanmıştır. Binance Smart Chain ağı paralel olarak çalışmaktadır. Ancak Binance Zinciri’nde bağımsızdır. Bunun anlamı ise BC’nin çevrimdışı olması durumunda da Binance Smart Chain’in çalışmaya devam edeceğidir. BSC’nin proof-of-staked-authority (PoSA) modeli; hem proof-of-stake (PoS) hem de proof-of-authority (PoA) konfigürasyonlarının özelliklerini birleştirmektedir. 21 onaylayıcından oluşan bir sistem kullanan BSC, bu sayede daha düşük ücretler ve daha kısa blok süreleri sağlamaktadır.

Binance Smart Chain (BSC) ve Binance Chain’in (BC) Farkı Nedir?

BSC, Binance Chain’den (BC) farklı olarak; geliştiriciler tarafından akıllı sözleşmeler tasarlamak, yürütmek, menkul kıymetleri alım satım için tokenize etmek ve sabitlenmiş ile sarılmış tokenleri vermek için kullanılmaktadır. Ayrıca BSC, Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumludur. Yani kullanıcılar EVM’de d’App geliştirebilmektedir. Ek olarak sonrasında bu dApp’ler, tamamıyla işlevsel bir şekilde BSC’ye de taşınılabilmektedir.

Binance Smart Chain’in Özellikleri ve Güçlü Yönleri Nelerdir?

Binance Smart Chain, büyük hacimli işlemleri kolay şekilde hızlıca işleyebilmektedir. Ayrıca kullanıcılarına varlıklarını uygun maliyetle yönetme şansı da sunmaktadır.

BSC’nin yerel kripto para birimi BNB’dir. BNB, bazı blok ödülleri kazanmak için kullanılabilmektedir. Ayrıca işlem ücretlerinin ödendiği bir araç olarak da kullanılabilmektedir.

BSC, Ethereum ağındaki artan gas ücretlerinden ve işlem sürelerinden yararlanmaktadır. Bu sebeple geliştiricilere ve kripto para sektörünün paydaşlarına bir alternatif sunmaktadır. 

Ethereum ve EOS’tan sonra en çok merkeziyetsiz uygulamaya (d’App) ev sahipliği yapan platform BSC’dir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.