Beta Finance (BETA) Nedir?

Beta Finance (BETA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1835 kez okundu

Beta Finance; kripto varlık ödünç almak ve ödünç vermek için oluşturulan izinsiz kripto para piyasasıdır. Bitci.com olarak bu makalede Beta Finance nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Platformun yatırımcıları arasında Sequoia, Spartan, DeFiance Capital, Delphi Ventures, Parafi Capital, Multicoin Capital ve GRS bulunmaktadır.

Beta Finance (BETA) Nedir?

Beta Finance, DeFi kullanıcılarının tokenlerin izinsiz ve otomatik listeleneceği, ölçeklenebilir ve kullanımı kolay bir satış aracına erişmelerini sağlayan bir protokoldür.

Ethereum üzerine inşa edilmiştir. Beta Finance’ın kripto para birimi BETA’dır. DeFi’deki (merkeziyetsiz finans) oynaklığın önüne geçilmesi planlanmaktadır. Bu nedenle platform, piyasa verimliliğini kolaylaştırmak için altyapı ve kullanıcı araçları geliştirir.

Platformun kullanıcıları üç seçeneğe sahiptir: Shorting (açığa alma) ödünç verme ve ödünç alma. Borç verenler (lenders), Beta Finance’ta var olan herhangi bir pazar için kripto varlığı ödünç verip bundan faiz geliri kazanabilmektedir. Diğer yandan borçlular tam tersi pozisyon alabilirken short satıcılar, short satış başlatmak teminat kullanabilmektedir.

Beta Finance, merkezi borsalardan farklı olarak kısa vadeli işlemleri yürütmek için emir defteri kullanmamaktadır. Alım satımı otomatik piyasa yapıcıları kullanan merkezi olmayan borsalar aracılığıyla yönlendirmektedir.

Daha değişken varlıkların desteklenmesini sağlamak için Beta Finance, çapraz teminatlandırma olmadığı anlamına gelen izole bir teminat modeline sahiptir. Örneğin; 5 ETH’lik (Ethereum) ALPHA borçlanmaya, 5 ETH MATIC’e açığa satış için tahsis edilmiş olmak üzere teminat için 10 ETH verilmiştir. MATIC fiyatında ani bir artış olursa ve tasfiye riskine girerseniz yalnızca MATIC için tahsis 5 ETH’nizi kaybetme riskiniz belirir. Yani ALPHA konumuzdaki diğer 5 ETH güvenlidir ve tasfiye edilmeyecektir.

Beta Finance’ın (BETA) Özellikleri Nelerdir?

  • Açığa satış (short-selling) için oluşturulmuştur ve optimize edilmiştir.
  • Long-tail varlıkları destekleyen izinsiz bir para piyasası.
  • Dinamik faiz oranına sahiplik.
  • Pazarda istikrar yaratımı.

Beta Finance’ın (BETA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Beta Finance’ın (BETA) maksimum ve toplam arzı 1,000,000,000 BETA’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 360,000,000 BETA’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 29,483,194$ olan projenin piyasa değeri 136,612,699$’dır.

Beta Finance (BETA) şu anda 0,380902$ seviyesinden borsalarda işlem görmeye devam etmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.