Band Protocol (BAND) Nedir?

Band Protocol (BAND) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1533 kez okundu

BAND Protocol, gerçek dünya verilerini ve API’lerini toplayıp akıllı sözleşmelere bağlayan zincirler arası bir veri oracle platformudur. Bitci.com olarak bu makalede Band Protocol (BAND) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak BAND’in avantajlarına, BAND tokenine ve fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Band Protocol (BAND) Nedir?

Eylül 2019’da Ethereum blok zincirinde başlatılmıştır. Ancak Haziran 2020’de Brand Protocol 2.0’ın çıkışıyla Cosmos ağına geçmiştir. Yeni protokol, Cosmos SDK kullanılarak BandChain’in üzerine inşa edilmiştir.

Cosmos’un son teknoloji ürünü SDK’sına dayanan Band Chain, kriptografik kanıtlarla güvenli, verimli, esnek ve ölçeklenebilir veri sorgusunu sağlamaktadır. Protokol; blok zincirlere doğrulanabilen veriler sağlayarak geliştiricilerin keşfetmesi için bir dizi yeni kullanım senaryosunun kilidini açmaktadır. Bu sayede merkeziyetsiz uygulama (dApp) mantığının bir parçası olarak her türlü gerçek dünya verisi kullanılabilmektedir. Bu verilerin kullanılabileceği alanlardan bazıları şunlardır: Hava durumu, fiyat akış verileri veya spor.

Band Protocol’un (BAND) Avantajları Nelerdir?

  • Band Protocol, rakip oracle çözümlerinden daha hızlı ve verimli olacak şekilde oluşturulmuştur. 
  • Verilerin birden fazla blok zincirinden beslenebilmesine olanak tanımaktadır.
  • Basit akıllı sözleşme entregrasyonu sunmaktadır.

BAND Token Nedir?

BandChain, Proof-of-Stake ve işlem ücretlerinin ödenmesi yoluyla merkeziyetsiz oracla ağını güvence altına almak için BAND tokenini kullanmaktadır. Doğrulayıcıların, sorgu ücretlerinin bir kısmı karşılığında veri taleplerini yerine getirmek BAND stake etmeleri gerekmektedir. Ek olarak blok ödülleri kazanmanın yolu da BAND’i stake etmekten geçmektedir.

BandChain, token sahiplerinin ağ katılımını teşvik etmek için BAND tokeninde enflasyonist bir model uygulamaktadır. Bu modelin uygulanma sebebi, token sahiplerinin yalnızca  alım satıma odaklanmak veya tokenle hiçbir şey yapmamak yerine koinlerini ağ üzerinde stake etmeyi tercih etmeleridir.

Band Protocol’un (BAND) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Band Protocol’un (BAND) maksimum ve toplam arz miktarı 100,000,000 BAND’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 41,591,943 BAND’dir. Bununla birlikte protokolün son 24 saatlik ticaret hacmi 14,669,773$ iken piyasa değeri 62,168,979$’dır.

BAND tokeni şu anda kripto para borsalarında 1,50$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 22,83$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.