Bancor (BNT) Nedir?

Bancor (BNT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1090 kez okundu

Bancor; yatırımcıların, likidite sağlayıcılarının ve geliştiricilerin giriş engeli olmaksızın açık bir finansal pazara katılmalarını sağlayan ilk merkeziyetsiz ticaret protokolüdür. Açık kaynaklı Bancor Protokolü’nü kullanmak için kimse izne gerek duymaz. Bitci.com olarak bu makalede Bancor BNT nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Bancor (BNT) Nedir?

Protokol, herhangi bir akıllı sözleşme özellikli blok zincirinde uygulanabilen ve tamamen zincir üzerine bir likidite protokolüdür. Bancor bir AMM gibi, kullanıcılara varlık havuzları oluşturma ve sürdürme konusunda teşvikler sunmaktadır. “Niş” kripto varlık piyasalarını daha likit hale getirmeyi hedeflemektedir. Protokolün kripto para birimi BNT’dir.

Bancor Protokolü, likidite havuzları için açık kaynaklı bir standarttır. Bu da akıllı bir sözleşmeye karşı otomatikleştirilen piyasa yapımı (token alım/satım) için bir uç nokta sağlar.

Bancor Network şu anda Ethereum blok zincirinde çalışmaktadır. Ancak protokol, ek blok zincirleri için birlikte çalışmaya açık olacak şekilde tasarlanmıştır.

Protokol, değer değişimi ve likidite sağlanmasına olanak tanıyan herhangi bir uygulamayla kolayca entegre edilebilmektedir. Protokol, açık kaynak kodlu ve izinsizdir. Ekosistem katılımcıları, Bancor’a katkıda bulunmaya ve onu geliştirmeye teşvik edilmektedir.

Bancor’un Kurucusu Kimdir?

Bancor, Guy ve Galia Benartzi tarafından ortaklaşa yapılan bir projedir. Proje, 2017’de Bprotocol Foundation isimli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilen token satışında 153 milyon dolar toplamıştır. Yaklaşık 11,000 yatırımcıdan fon sağlanmıştır.

Bancor DAO

Bancor, merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) topluluğu tarafından sahiplenip işletilmektedir. Protokol, tüm paydaşların dahil olmasına ve Bancor’un geleceğini şekillendirmesine olanak tanıyan demokratik ve şeffaf bir oylama sistemiyle yönetilmektedir.

vBNT Nedir?

Bancor, vBNT isimli bir yönetim tokenine sahiptir. BNT stake eden kullanıcılar, havuzdaki sahiplik yüzdeleri  temsil eden vBNT’ler almaktadır. Bu, vBNT’nin bir LP tokenine benzetilmesine neden olmaktadır. Ancak vBNT ile Bancor yönetiminde oy da kullanılabilmektedir.

Bancor’un (BNT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Bancor’un (BNT) toplam arzı 261,044,728 BNT’dir. Ayrıca yine aynı verilere göre bu arz miktarının tamamı dolaşımdadır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 25,216,202$ olan BNT’nin piyasa değeri 570,675,114$’dır.

Bancor şu anda (BNT) 2,18$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 10$’ı aşmış ve 10,72$’ı görerek kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.