Balancer (BAL) Nedir?

Balancer (BAL) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
684 kez okundu

Balancer, Ethereum blok zincirinde ve diğer EVM uyumlu sistemlerde çalışan, merkeziyetsiz alışveriş ve portföy yönetimini güçlendiren bir protokoldür. Otomatik portföy yöneticisi, likidite sağlayıcısı ve fiyat sensörü olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyişle otomatik bir piyasa yapıcı olarak da adlandırılabilir. Bitci.com olarak bu makalede Balancer Nedir sorusuna detaylı olarak yanıt vereceğiz.

Balancer (BAL) Nedir?

Balancer; gaz maliyetlerini düşürmek, sermaye verimliliğini artırmak ve özel AMM’lerle ilgili çalışmaktadır. Proje Fernando Martinelli ve Mike McDonald tarafından geliştirilmiştir. Projenin kripto para birimi BAL’dır. Bu token, likidite madenciliği için ödüllerde ve yönetişim tokeni olarak kullanılmaktadır.

Platform, endeks fonu kavramını tersine çevirmektedir. Portföyünüzü yeniden dengelemek için için portföy yöneticilerine ücret ödemezsiniz. Ancak bunun yerine arbitraj fırsatlarını takip ederek portföyünüzü dengeleyen kullanıcılardan (trader’lar) ücret alırsınız.

Balancers, havuzunda tutulan token çiftlerinin değişimi için maliyet fonksiyonu tanımlayan N-boyutlu yüzeye dayanmaktadır. Bu yaklaşım ilk olarak Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanımlanmıştır.

Endeks fonları yaygın bir finansal araçtır. İlk endeks fonu 1972’de yürürlüğe girmiştir. O zamandan beri yatırımcılar riskten korunmak ve çeşitlendirmeyi sağlaman için farklı portföy stratejilerine güvenmektedir.

Balancer (BAL) Havuzları Nelerdir?

Balancer Havuzları, kullanıcıların takas yapabileceği iki veya daha fazla token içermektedir. Likidite Sağlayıcılar, takas ücretlerini toplamak için tokenlerini havuzlara koymaktadır.

  • Özel havuz: Kullanıcıya havuz üzerinde yönetim hakkı sunmaktadır. Kullanıcı havuza likidite sağlayan tek kişidir.
  • Paylaşılan havuz: Likidite sağlayıcısı olmak isteyenler içindir. Sağlayıcılar ödüllendirilmektedir.
  • Akıllı havuz: Özel havuzlara benzerdir. Herkes havuza likidite sağlayabilir. Ödül sistemi mevcuttur.

Balancer (BAL) Toplam Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Balancer (BAL) maksimum arzı 100,000,000 BAL’dır. Dolaşımdaki arzi se 10,799,858 BAL’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 25,692,124$ olan BAL’ın piyasa değeri ise 148,015,844$’dır.

Balancer’ın (BAL) mevcut fiyatı 13,88$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 74,45$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.