Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir?

Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1491 kez okundu

Ayı piyasası, kripto para birimlerinin düşüş eğiliminde olduğu ve yatırımcıların genelde para kaybettiği dönemi tanımlayan terimdir. Bu makalede Bitci.com olarak Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir sorusuna yanıt verip konuyu detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir?

Boğa sezonunun tam tersi olan ayı piyasası veya sezonu, satışların alışlara göre ağırlık kazandığı bir dönemdir. Bu dönemde yatırımcılar, genelde belirsizliğe düşmektedir. Panik yaşayabilen yatırımcılar, ellerindeki malları hızlıca elden çıkarma eğiliminde olmaktadır. Bu da deyim yerindeyse ateşe benzin dökmeye benzemektedir. Çünkü birbirlerinden etkilenen yatırımcılar, ellerindeki malları sattıkça satış baskısı yükselecek ve fiyatlar daha da düşecektir.

Uzmanlar, tepe noktasından yüzde yirmi aşağıda olan ve hala düşmeye devam eden bir piyasayı ayı piyasası olarak değerlendirebilmektedir. Bu kavram kripto para sektöründeki büyüme ile daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Ancak ortaya çıkışı daha eskiye dayanmakta ve bütün finansal piyasalarda kullanılmaktadır.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Bu piyasanın ne zaman başlayacağını veya ne zaman biteceği bilebilmek tam olarak mümkün değildir. Bazen haftalar, bazen ise aylar ve hatta yıllar sürebilmektedir.

Bununla birlikte bu dönemin süresini etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Ülke veya dünya ekonomisinin durumu, çıkabilecek ulusal veya uluslararası bir kriz, savaş, Covid-19 benzeri bir pandemi gibi birçok olay ekonomileri doğrudan etkilemektedir. Bu olaylar; piyasaları zora sokup yola açtıkları düşüşle uzun sürecek ayı sezonlarına yol açabilmektedir.

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Uzmanlar, kripto para yatırımcılarına ayı piyasasında olunduğuna inanıldığında farklı yatırım araçlarına yönelmesini tavsiye etmektedir. Bununla birlikte tek projeye yatırımda bulunmamak ve çeşitli projelerden bir sepet oluşturmak önemli kabul edilmektedir.

Ek olarak ayı piyasasındaki düşüşlerden az etkilenen, daha önce boğa yaşamamış ve olası boğa sezonunda hızlı yükselme ihtimali olan projelere yatırım yapmak daha mantıklıdır.

Ayı piyasası, tıpkı boğa sezonu gibi sonsuza kadar sürmeyecektir. Bu sebeple atırımcılar, uzun vadeli düşündükleri takdirde ayı piyasasındaki bu düşüşleri değerlendirip uzun vadede karlı çıkabilmektedir.

Boğa Piyasası Nedir?

Ayı piyasasından bahsederken bahsetmemiz gereken bir diğer kavram da boğa piyasasıdır. Boğa piyasası, ayı piyasasının tam tersidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.