Axie Infinity (AXS) Nedir?

Axie Infinity (AXS) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1151 kez okundu

Axie Infinity, Axies adı verilen Pokemon benzeri yaratıkların yer aldığı çevrimiçi bir oyun olarak adlandırılmaktadır. Ethereum tabanlı oyun, oyuncuların sanal varlıklara sahip olmasını sağlamaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Axie Infinity Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Buna ek olarak proje hakkında merak edilen diğer detayları da paylaşacağız.

Axie Infinity (AXS) Nedir?

Play-to-earn (Kazanmak için oyna) modelini kullanan bir oyundur. Freemium modeline dayanmaktadır. Yani oyuna başlamak ücretsizdir. Ancak daha sonra oyun içi öğeler, özellikler ve çeşitli yükseltmeler için oyuncuların ödeme yapması gerekmektedir. Oyuncular, oyun yaratıkları Axie’leri savaşmak, üremek, yükseltmek veya krallıklar için sanal hayvan gibi toplamaktadır.

Kripto para dünyasında birçok çevrimiçi oyun projesi yer almaktadır. Ancak Axie Infinity’nin kendini diğer oyun projelerinden farklı konumlandırdığı ifade edilmektedir. Proje, kullanıcısına sanal varlıklara sahip olma dışında çeşitli ödüllendirme seçenekleri de sunmaktadır.

Bununla birlikte Axie Infinity, NFT oyunlarında da lider oyun olarak tanımlanmaktadır. Axie’ler, oyun için dijital varlık olarak NFT’lerle temsil edilmektedir. Bu tokenler, oyuncular sahiplik verir ve pazarda Axie’lerin takas edilmesine olanak tanımaktadır.

AXS Tokeni Nedir?

Platformun kripto para birimi AXS’tir. Ethereum üzerine inşa edilmiş ve ERC-20 standardına sahip bir kir kripto para birimidir. Yönetişim tokeni olarak tanımlanmaktadır.

Oyunun yerel para birimi olan AXS, kullanıcılarına önemli yönetim oylamalarına katılma hakkın sunmaktadır. Ayrıca AXS sahipleri, çeşitli ödüllere de erişebilmektedir. AXS, oyuncuların oyunu oynayarak kazanabildikleri bir tokendir. Ancak AXS, platformun kullandığı tek token değildir. Ek olarak oyuncular, AXS dışında Small Love Potions (SLP) tokenini de kazanabilmektedir. SLP tokeni, Axies oluşturmak için kullanılan bir oyun için tokenidir.

Axie Infinity (AXS) Nasıl Çalışır?

Oyunda Axies adı verilen yaratıklar yetiştirilip onlarla savaşılmaktadır. Yetiştirilme tarzlarındaki farklılıklardan dolayı Axie’ler, ayırt edici bazı özelliklere sahiptir.

Oyuncular, yaratıklarını üçe üç savaşta diğer oyuncularla savaştırmaktadır. Arena maçlarında ve turnuvalarda mücadele etmek, yaratıkların seviyesini yükseltmenin en iyi yoludur. Ek olarak bu yol, kullanıcılara AXS ve SLP kazanma şansı da sunmaktadır.

Bununla birlikte yaratıklar üreme kabiliyetine sahiptir. Bu sayede Axie’ler, kendilerine benzeyen yeni yavru Axie’ler yaratabilmektedir. Kullanıcılar, yeni Axie’ler üretmek için SLP tokenine ihtiyaç duymaktadır. Her bir yeni üreme daha fazla SLP tokeni gerektirmektedir. Yeni Axie’ler belli bir süre geçtikten sonra savaşta kullanılabilir veya Axie Infinity Marketplace’te satışa sunulabilir.

Axie Infinity’nin (AXS) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine Axie Infinity’nin maksimum ve toplam arz miktarı 270,000,000 AXS’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 79,927,034 AXS’tir. Bununla birlikte projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 173,981,774$ iken piyasa değeri 1,667,957,213$’dır.

AXS şu anda kripto para borsalarında 20,83$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 164,90$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.