Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche (AVAX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1403 kez okundu

Avalanche (AVAX), Ethereum’a rakip olan bir kripto para birimi ve blok zinciri platformudur. Bitci.com olarak bu makalede Avalanche namı diğer AVAX Nedir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Avalanche (AVAX) Nedir?

İşlem hızı, düşük maliyetler ve çevre dostu olmaya odaklanmış akıllı sözleşme özellikli bir blok zincir platformudur. Ethereum’a rakip olan bir kripto para birimi ve blok zinciri platformu olarak da tanımlanmaktadır. 2018 yılında hayata geçirilen bir projedir. Platformun amacı; ademi merkeziyetçilikten uzak, güvenlikten ödün vermeyen ve oldukça ölçeklenebilir bir blok zinciri haline gelmektir.

Avalanche, akıllı sözleşme işlevine sahip bir blok zinciri ağıdır. Bu, dApp’ler oluşturmanın yanı sıra değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ve blok zinciri oyunları oluşturma gibi farklı amaçlara da hizmet edilmesini sağlamaktadır.

AVAX Nedir?

Platformun yerel kripto para birimi AVAX’tır. Ethereum gibi çeşitli blok zinciri projelerini desteklemek için akıllı sözleşmeler kullanan Avalanche’nin yerel tokenidir. Avalanche blok zinciri, neredeyse anında işlemlere olanak tanımaktadır. Diğer yandan AVAX ise bu işlemlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca AVAX, Avalanche ağının güvence altına alınmasında da rol oynamaktadır. Blok zincirler arasında temel bir hesap birimi olarak görev görmektedir.

Avalanche’in (AVAX) Özellikleri Nelerdir?

Platform, her biri yalnızca “bir” adet görevi yapan üç blok zincirine sahiptir. Ayrıca platform, işlemleri birden fazla blok zincirinde böldüğü için son derece verimlidir. Saniye 4,500’den fazla işlem gerçekleştirip ve bir işlemi iki saniyeden kısa sürede tamamlayabilmektedir.

Diğer yandan Avalanche, kullanıcılara kendi blok zincirlerini oluşturma şansı vermektedir. Üstelik bu blok zincirlerinin kendi kripto para birimleri ve ücret yapıları da olabilmektedir.

Avalanche, Ethereum ile tamamen uyumludur. Tokenler, Avalanche Bridge kullanılarak Ethereum’dan Avalanche’e aktarılabilmektedir. Ayrıca Ethereum akıllı sözleşmeleri de Avalanche üzerinde aynı kodla dağıtılabilmektedir.

Avalanche (AVAX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Avalanche (AVAX) maksimum arz miktarı 720,000,000 AVAX iken toplam arz miktarı 408,483,860 AVAX’tır. Diğer yandan dolaşımdaki arz miktarı ise 284,391,314 AVAX’tır. Bununla birlikte AVAX’ın son 24 saatlik ticaret hacmi 471,092,930$, piyasa değeri 6,747,185,037$’dır.

AVAX şu anda kripto para borsalarında 23,79$’lık fiyatla işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 144,96$ seviyesine kadar yükselmiş ve fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.