Automata Network (ATA) Nedir?

Automata Network (ATA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1135 kez okundu

Automata Network, birden fazla blok zincirinde dApp’ler için gizlilik ara katman yazılımı sağlayan merkeziyetsiz bir platformdur.

Automata Network, 2019’da daha önce Ziliqa, LongHash ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nde çalışmış araştırmacılar tarafından kurulmuştur. Platformun yatırımcıları arasında KR1, Alameda Research, IOSG Ventures, Divergence Capital, Genesis Block Ventures ve Jump Trading yer almaktadır.

ATA Tokeni Nedir?

ATA tokeni, Automata Network’ün yerel kripto para birimidir. Aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır:

  • Yönetim: ATA token sahipleri, platform özellikleriyle ilgili konularla oy kullanabilmektedir. Ek olarak token sahipleri ağ parimetresi de oluşturabilmektedir.
  • Madencilik ödülleri: Bilgi işlem ve depolama madencileri, uygulamaları çalıştırarak ve ağdaki kullanıcılar için işlemleri gerçekleştirerek ATA tokenini kazanmaktadır.
  • Protokol ücretleri: Kullanıcılar, madencilere depolama ve hesaplama için ATA tokeniyle ödeme yapmaktadır.
  • Geode tahsisi: Kullanıcılar, Geode açık artırmalarına katılmak için ATA tokenlerini bağlayabilmektedir.

Witness Nedir?

Witness, kimliklerini açıklamak istemeyen katılımcılar için Automata Network’ün zincir dışı yönetişim çözümüdür. Seçmen, oy kullanma yetkisini başka adreslere devredebilmektedir. Witness ayrıca Ethereum, Binance Smart Chain ve diğer EVM uyumlu zincirleri desteklemektedir. Witness’ın sunduğu özellikler şunlardır:

  • Sıfır gaz ücreti: Oylama zincir dışında yapılmaktadır. Bu nedenle gaz maliyeti bulunmamaktadır.
  • Zincir üzerinde yürütme: Oylama sonuçlarına göre, teklif oluşturma sırasında kaydedilen zincir üstü sözleşme tetiklenebilir.
  • Gizlilik: Kullanıcılar, herkese açık oylamadan gizli oylamaya kadar farklı gizlilik seviyelerini seçip oy kullanabilmektedir. Özel oylama sadece oylama sonuçları yayınlanır ve seçmen kimlikleri gizli tutulmaktadır.
  • Yetkilendirme: Kullanıcılar, oy yetkilerini başka adreslere devredebilmektedir.

Conveyor Nedir?

Automata tarafından geliştirilen MEV minimizasyon çözümüdür. Conveyor, işlemleri “First-In-First-Out” sırasına göre sipariş eder ve blok üreticilerinin aşağıdakileri yapmasını engellemektedir:

Conveyor’u atlayarak eklenen işlemler, imza uyuşmazlığı nedeniyle herkes tarafından algılanabilmektedir. Tüm blok üreticileri, yayınlayan işlemleri aynı anda sansürlemediği sürece işlemler silinemez.

Automata’nın (ATA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine Automata (ATA) toplam arzı 1,000,000,000 ATA’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 201,319,221 ATA’dır.

Automata’nın işlem gördüğü mevcut fiyat 0,417866$’dır. Ancak Haziran 2021’de 2,36$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.