Atomik Swap Nedir?

Atomik Swap Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
4799 kez okundu

Atomik Swap (Atomik Takas) borsa gibi merkezi bir aracı (üçüncü taraf) kullanmadan bir kripto paranın bir diğer kripto para birimiyle değişimine olanak tanıyan bir ticaret aracıdır. 

Kullanıcılar Atomik Swap’i platformlar üzerinden gerçekleştirebilir. Ayrıca kullanıcıların kişisel cüzdanlarını kullanarak bu sistemle takas gerçekleşmesi de mümkündür. Üçüncü taraf olmadan takas fikrini ortaya atan isim Tier Nolan’dır. Geçmişte birçok geliştirici, Atomik Swap’i denemiştir. Bu geliştiricilerden bazıları Bitcoin, Litecoin, Komodo ve Decred’dir. Ancak ilk Atomik Swap işleminin 2017 yılında Decred (DCR) ile Litecoin (LTC) arasında gerçekleştiği kabul edilmektedir.

Atomik Swap Hangi Avantajlara Sahiptir?

Atomik Swap ilk olarak güvenli oluşuyla dikkat çekmektedir. Bu sistemde “hash time-locked contract” adı verilen HTLC’ler (kontrat) kullanılmaktadır. Bu kontrat takas sürecinde tarafların gerekliliklerini yerine getirip getirmediği denetlemektedir.

Takas işlemini sadece takasın tarafları doğrulayabilir. Arada en ufak bir aracı (üçüncü taraf) yoktur. Taraflardan ikisi de takas işlemini onaylarsa takas gerçekleşir. Aksi halde işlem iptal olur. Takası yapılan ürünün çalınma ya da kaybolma riski yoktur.

Atomik Swap’ta borsaların kullanıcılardan yaptıkları işlemler için kestikleri işlem ücretleri bulunmamaktadır. Ayrıca işlemin gerçekleşmesi için üçüncü tarafın onayı da ihtiyaç yoktur. Takas işlemi anında ve işlem ücreti olmadan gerçekleşmektedir.

Atomik Swap İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Atomik Swap işlemi yapmak için kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bazı gereksinimler bulunmaktadır. Bunların başında ise Lightning Ağı gelmektedir. Bu ağ, iki farklı blok zincir arasında işlem yapılmasını sağlamaktadır. Ek olarak iki blok zincir arasında işlem gerçekleştirmek için iki tarafın da aynı kriptografik hash fonksiyonunu kullanması gerekmektedir.

Atomik Swap’in Geleceği Ne Durumda?

Atomik Swap’lerin gelecekte kripto para dünyasında daha sık yer bulması ve konuşulması beklenmektedir. Ancak buna rağmen aracın daha çok test edilmesi gerektiğini ifade edilmektedir. Geleceği parlak görülen Atomik Swap’in mevcut kripto piyasasındaki bazı problemlere çözüm getirebileceğini düşünülmektedir. Bu problemlere merkezi borsaların saldırılara açık oluşu, işlem ücretlerinin yüksek oluşu ve yasal bazı engellerle karşılaşıyor oluşları örnek olarak verilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.