Arweave (AR) Nedir?

Arweave (AR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
901 kez okundu

Arweave, blockweave (blok örgü) adı verilen yeni bir blok zincir benzeri veri yapısıdır. Protokol, sürdürülebilir şekilde ölçeklenebilir ve kalıcı zincir üzerinde veri depolaması sağlamak için tasarlanmıştır. Blok örgüsü, kalıcı web’in temel veri yapısını oluşturmaktadır. Bunlar; blok örgüde barındırılan ve normal web tarayıcılarında erişilebilen veri dizisi, web siteleri ve merkizeyetsiz uygulamalardır. Bitci.com olarak bu makalede Arweave nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Arweave (AR) Nedir?

Arweave, verileri sürdürülebilir ve kalıcı donanımlarla destekleyen, kullanıcıların ve geliştiricilerin verileri sonsuza dek depolamasına olanak tanıyan bir depolama türüdür. Bilgi kalıcılığını sürdürülebilir kılmaktadır. Yani Arweave sayesinde değerli bilgiler ve uygulamalar saklanabilmektedir.

Arweave’nin veri depolaması, kullanıcıların bilgilerin çoğaltılması sonsuza kadar sürdürmelerine olanak tanıyan şeffaf ekonomi ile desteklenmektedir.

Arweave’nin ekonomik mekanizması, geleneksel bir ekonomik bağış yapısına benzemektedir. Arweave ağına bir veri parçası eklendiğinde kullanıcı, depolama satın alma gücü şekinde ‘faiz’ tahakkuk ettirilen bir ‘prensip’ ödemesi yapmaktadır.

Zamanla depolama katkılarından yararlanabilmeleri için sabit disk alanı sunanlara bu bir kerelik ödemenin faizi verilmektedir. Ek olarak Arweave, depolama fiyatlandırması için son derece ihtiyatlı tahminler kullanarak, ağın donanımının uzun vadeli canlılığını garanti etmektedir. Bununla birlikte platformun partnerleri arasında Techstars, USV, Multicoin Capital, Coinbase, IWF ve Andreessen Horowitz bulunmaktadır.

AR Token Nedir?

Sistemde token miktarı az olduğundan ve ek olarak token; sisteme veri kodlamak ve madencileri ödüllendirmek gibi iki değerli işlev için kullanıldığından, tokenin kendisi sıfır olmayan bir finansal değere sahiptir.

AR tokeni faydasını temel olarak kalıcı veri depolama için uygulama için tek ödeme aracı olmaktan alıyorsa olsa da aynı zamanda bir değer değişim aracı olarak da kullanılmaktadır.

8 Haziran 2018’deki ağ açılışında genesis bloğunda 55 Milyon AR oluşturulmuştur. Genesis blok arzının %20’si olan 11 Milyon AR daha blok madenciliği ödülleri olarak kademeli olarak dolaşıma girmektedir. Sonuç olarak maksimum dolaşım 66 Milyon AR olacaktır. Dolaşımdaki AR tokenleri, cüzdanlarda veya bağış havuzunda tutulmaktadır.

Bir blokta işlem yapmak için kullanıcının işlem ücreti olarak bir miktar AR ödemesi gerekmektedir. Bu işlem ücreti, geleneksel blok zincirlerinden farklı şekilde gerçekleşir. Ücretin tamamı doğrudan bloğun madencisine aktarılmamaktadır. Ancak bunun yerine, işlem ücretinin çoğu bölümde açıklanan mekanizmaya göre zaman içinde madencilerin cüzdanlarına dağıtılan bir depolama bağışına katkıda bulunmaktadır.

Arweave’nin (AR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Arweave’nin maksimum arzı 66,000,000 AR, toplam arzı ise 64,598,643 AR’dır. Platformun dolaşımdaki arz miktarı ise 50,108,502 AR’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 25,669,300 olan Arweave’nin (AR) mevcut piyasa değeri 1,576,359,485$’dır. 

Arweave (AR) şu anda 31,46$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 89,24$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.