ARPA Chain (ARPA) Nedir?

ARPA Chain (ARPA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
972 kez okundu

ARPA, Multi-Party Computation tarafından etkinleştirilen, gizlilik odaklı hesaplama için blok zinciri tabanlı bir katman 2 çözümüdür. Platformun kripto para birimi ARPA’dır. Bitci.com olarak bu makalede ARPA Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca ARPA’nın özelliklerine ve fiyatına değineceğiz.

Proje 2018 yılında hayata geçirilmiştir. ARPA’nın amacı veriyi mülkiyetten ayırmak ve veri kiralamayı mümkün kılmaktır. Platform; d’App geliştiricileri için verimli akıllı sözleşmeler, bireyler/şirketler için gizlilik tabanlı veri kiralanması ve ölçeklendirilebilir altyapı sunmaktadır.

ARPA Chain (ARPA) Nedir?

ARPA, blok zincir teknolojisine uyumlu ve güvenli bir hesaplama ağıdır. Kullanıcısına, Multi-Party Computation’tan meydana gelen blok zincir tabanlı güvenli bir hesaplama ağı sunmaktadır. Mahremiyet korumasıyla computational sharding teknolojisi kadar akıllı sözleşmeleri destekleyebilmektedir.

ARPA’nın MPC protokolü, her bir tarafın veri girişini gizli ve güvenli tutmaktadır. Bununla birlikte birden çok varlığın, verileri işbirliği içinde analiz etmesi ve veri sinerjileri çıkarması için yollar yaratmaktadır.

Geliştiriciler, ARPA sayesinde uyumlu blok zincirlerde gizliliğini korumayı başaran d’App’ler oluşturabilmektedir. Kullanım örneklerine dolandırıcılığı önleme, güvenli veri cüzdanı, pazarlama ve anahtar yönetim sistemleri verilebilmektedir. Ağı kullanan bankalar, risk yönetimi amacıyla kredi kara listelerini birbiriyle paylaşabilmektedir. Buradaki kritik nokta ise bu paylaşımın müşteri verilerini ve gizliliğini ifşa etmeden yapılıyor oluşudur.

ARPA Chain’in (ARPA) Özellikleri Nelerdir?

  • Mahremiyet & Güvenlik: Multi-Party Computation algoritması, farklı tarafların verilerini gizli tutar ve aynı hesaplama fonksiyonlarının çalışmasını sağlar. Yapılan hesaplamaların doğruluğu platform tarafından garanti edilmektedir.
  • Esneklik & Uyumluk: Platform kendini kullanımı oldukça kolay ve esnek olarak tanımlamaktadır. Platform, Ethereum ve EOS gibi blok zincirlerle uyumlu çalışabilmektedir. 
  • Ölçeklenebilirlik & Verim: Platform, doğrulanabilir hesaplamalar ve çok hızlı adaptasyon sağlamaktadır. Hesaplama ağı, ölçeklenebilir işlemlere ve verimli depolama işlemine olanak tanımaktadır.

ARPA Chain’in (ARPA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Arpa Chain’in (ARPA) maksimum arz miktarı 2,000,000,000 ARPA, toplam arz miktarı 1,500,000,0000 ARPA’dır. ARPA’nın dolaşımdaki arz miktarı ise 982,174,603 ARPA’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 12,090,828$ olan projenin piyasa değeri 60,958,180$’dır.

ARPA şu anda kripto para borsalarında 0,62140$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 0,268622$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.