Aragon (ANT) Nedir?

Aragon (ANT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1356 kez okundu

Aragon; dApp’ler, kripto protokolleri, merkeziyetsiz otonom organizasyonları (DAO) oluşturmak ve yönetmek için modüler bir yol sunan Ethereum ağı üzerine kurulmuş bir platformdur. Proje, açık kaynaklı bir projedir ve Aragon Vakfı tarafından yönetilmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Aragon ANT Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Aragon (ANT) Nedir?

Ethereum üzerine kurulu olan bir yönetim protokolüdür. Platform kendini kuruluşların, girişimcilerin ve yatırımcıların teknik hatalar veya kötü niyetli taraflar riski olmadan güvenli bir şekilde işlem yapabileceği bir ekosistemdir. 

Aragon’un arkasındaki kodların tamamı açık kaynaklıdır. Bir geliştirme ekibi, gereksinimlerine göre kodları istediği şekilde düzenleyebilmektedir.

ANT Tokeni Nedir?

Platformun kripto para birimi ANT’tir. ANT tokeni, Ethereum üzerine inşa edilen bir ERC-20 standartlı bir tokendir. Kullanıcıya oy hakkı veren bir yönetişim tokenidir.

Mayıs 2017’de 24 milyon dolar toplanılan başarılı bir ICO yaşamıştır. ANT sahipleri tekliflere oy verebilip merkeziyet sisteme katılabilmektedir. Ek olarak Aragon Vakfı sayesinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerine katkıda bulunmak da mümkündür.

ANT, AN DAO’nun ana kordinasyon mekanizmasıdır. ANT sahipleri, AN DAO ve ötesinde önerilerde bulunabilir, oy kullanabilir ve anlaşmazlık çözümüne katılabilir.

Ek olarak platform yakın geçmişte ANTv2’yi yayınlamıştır. ANTv2 %66 oranında daha az gaz kullanmaktadır. Ayrıca meta işlemlerini destekler ve kullanıcıların Aragon Ağı oylamalarına katılmasına olanak tanımaktadır.

Aragon’un (ANT) Kurucusu Kimdir?

Aragon kendi deyimiyle “ihtiyaç doğmuştur.” Platform 2016 yılında Luis Cuende ve Jorqe Izquierdo tarafından kurulmuştur ve kuruluş sebebi toplumsal kriz ve demokrasinin başarısızlığı olarak belirtilmiştir.

Aragon Derneği, İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Projenin yasal temsilcisidir ve Aragon Network Token satışından toplanan fonların yönetiminden sorumludur.

Aragon’un (ANT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Aragon’un toplam arzı 43,030,989 ANT’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 38,064,156 ANT’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 15,274,607$ olan projenin piyasa değeri 164,343,135$’dır.

Aragon (ANT) şu anda piyasada 4,32$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 14,64$ seviyesine kadar yükselerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.