Ampleforth (AMPL) Nedir?

Ampleforth (AMPL) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
997 kez okundu

Ampleforth (AMPL), paranın hem kripto para biriminin içinde hem de dışında tasarlanma şeklini yeniden düşünmeyi amaçlayan DeFi protokolüdür. Platform, hem enfasyonu hem de deflasyonu barındırabilen ancak esnek bir para birimi oluşturmayı hedeflemektedir. Yani klasik finans ve merkezi olmayan finans sorunlarını aynı anda ele almaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Ampleforth (AMPL) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Ampleforth (AMPL) Nedir?

Dalgalı bir para arzı yoluyla algoritmik olarak stabilize edilmiş satın alma gücünü hedefleyen bir kripto para birimidir. Birçok stabil koin gibi fiyatını açıkça 1$’a denklemek yerine Ample tokenlerine olan talebe dayalı olarak arzı değiştirmektedir. Böylece satın alma gücü istikrarlı hale gelmiş olacaktır.

Ampleforth Protokolü, fiyat oynaklığını arz oynaklığına çevirmektedir. Bu kullanıcı cüzdanlarındaki AMPL tokenlerinin sayısının fiyata bağlı olarak otomatik olarak arttığı veya azaldığını anlamına gelmektedir. Bu tedarik ayarlamalara “Rebases” denmektedir ve bu ayarlamalar her gün bir kez gerçekleşmektedir. AMP ağı büyüdüğünde otomatik olarak kullanıcılar daha fazla tokene, ağ küçüldüğünde ise daha az tokene sahip olacaktır.

Fiyat belirli bir aralığın üzerine çıktığında protokol devreye girmektedir. Bu durum gerçekleştiğinde protokol daha fazla token verip fiyatı aralığın altına düşürüp arzı azaltmaktadır. Ek olarak tedarik değişikleri tüm cüzdanları eşit olarak etkilemektedir. Her gün 13:00’te (EST) gerçekleşen bu durum, arbitraj fırsatı da yaratmaktadır.

Ampleforth’un (AMPL) Kurucusu Kimdir?

Ampleforth’un arkasındaki beyin UC Berkley mezunu ve Pyhtagoras Pizza’nın eski CEO’su Evan Kuo’ya aittir. Kuo, projeyi yaratma motivasyonunun babasının ölümünün ardından gerçekleştiği ifade etmiştir. Babasının finans ve teknolojiye olan tutkusu, Kuo’nun uzun yıllar devam edebilecek bir şey yaratma arzununun açığa çıkmasına neden olmuştur.

Platformun fikri; kripto para birimlerinin yeniden tasarlamaya çalıştığı para ve bankacılık kavramlarından ortaya çıktı. Kuo, bu ikisiyle parayı yeniden tasarlamayı bankacılık sistemini yeniden icat etmekten daha kolay bulmuştur.

Ampleforth’un (AMPL) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Ampleforth (AMPL) maksimum ve toplam arzı 33,845,919 AMPL’dir. Diğer yandan platformun dolaşımdaki arz miktarı ise 33,728,379 AMPL’dir. Bununla birlikte AMPL’nin son 24 saatlik ticaret hacmi 233,700$ iken piyasa değeri 39,742,070 AMPL’dir.

AMPL tokeni şu anda kripto para borsalarında 1,18$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Temmuz 2020’de 4,07$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.