Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1094 kez okundu

Altcoin, kripto para dünyasının amiral gemisi Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmış kripto para birimlerine verilen addır. Halihazırda CoinMarketCap’te listelenen 9000’nin üzerinde altcoin bulunmaktadır. En büyük altcoin Ethereum’dur. Bitci.com olarak bu makalede Altcoin Nedir sorusunu ele alacağız. Altcoinler hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’in başarısından sonra piyasaya sürülen alternatif kripto para birimleridir. Kripto para dünyası denince neredeyse her insanının aklına ilk önce Bitcoin gelmektedir. 

Bitcoin’in bu denli popüler hale gelmesi binlerce yeni dijital para biriminin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bitcoin dışındaki bu yeni dijital para birimleri ise “altcoin” olarak adlandırılmaktadır. Ethereum, Litecoin, BNB, LUNA, XRP, ADA ve AVAX gibi muhtemelen adını daha önce duyduğunuz kripto para birimlerinin her biri birer altcoin olarak adlandırılmaktadır. Bitcoin’in ilk eşler arası dijital para birimi ortaya çıkması, birçok kişinin projenin de o adımları takip etmesine yol açtı. Çoğu altcoin, Bitcoin’in sahip olduğu algılanan dezavantajları hedeflemeye çalışmaktadır.

Altcoin terimi iki kelimenin birleşimidir. “Alt” ve “coin” kelimeleri bir araya gelerek altcoin kelimesini oluşturmaktadır. Altcoin de yukarı bahsettiğimiz alternatif kripto para birimi anlamına gelmektedir. Birçok altcoin, Bitcoin tarafından sağlanmış temel yapı üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple altcoinlerin çoğu da eşler arasıdır.

Altcoin Nedir? Altcoin Türleri Nelerdir?

Alternatif kripto para birimleri kendi içinde birden fazla türe ayrılmaktadır. Ayrıca bazı altcoinler birden fazla türü de kapsayabilmektedir. Örneğin TerraUSD bir yardımcı token olmanın yanı sıra aynı zamanda bir stabil koindir. Altcoin çeşitlerinden bazıları şunlardır:

  • Ödeme Tokeni: Taraflar arasında değer alışverişinde bulunmak için kullanılan para birimi görevi gören token. Bitcoin bu sınıfa örnek olarak verilebilmektedir.
  • Stabil Koin: Kripto para sektöründeki oynaklığın önüne geçmek için ortaya çıkan kripto para birimleridir. Örnek olarak Tether USD ve Binance USD verilebilmektedir.
  • Güvenlik Tokeni: Borsalarda sunulan tokenize edilmiş varlıklardır. Tokenizasyon; bir varlıktan bir tokene değer aktarımıdır. Gayrimenkul ve hisse senetleri gibi varlıklar tokenize edilbilmektedir.
  • Utility (Yardımcı/Hizmet) Tokeni: Hizmet tokeni, bir ağ içerisinde “hizmet” sağlamak için kullanılmaktadır. Bir hizmet satın almak, ağ ücreti ödemek veya çeşitli ödüller için bu tokenler kullanılmaktadır.
  • Meme (Şaka) Koinleri: Şaka maksatlı çıkarılan koinlerdir. Kısa sürede pazarlama etkisiyle popüler olup yüksek fiyatlara ulaşabilmektedirler. Ancak diğer kripto para birimlerine göre daha riskli kabul edilmektedirler. Örnek: Dogecoin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.