Algorand (ALGO) Nedir?

Algorand (ALGO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1165 kez okundu

Algorand, farklı uygulamalara destek sağlayan ve kendi başına çalışabilen merkezi olmayan blok zincir tabanlı bir ağdır. Bitci.com olarak bu makalede Algorand (ALGO) nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Algorand (ALGO) Nedir?

Algorand, işlem hızlarını hızlandırarak ağındaki işlemlerin tamamlanma süresini azaltmayı hedefleyen bir projedir. MIT bünyesinde çalışan profesör Silvio Micali tarafından kurulmuştur. Diğer yandan platformun kripto para birimi ALGO’dur.

Bitcoin vb. ağlardaki yavaş işlemlere karşılık geliştirilmiştir. Proof-of-Stake protokolü üzerine inşa edildiği için daha düşük ücretlerle çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Ek olarak PoW blok zincir ağlarından farklı olarak PoS yaklaşımında doğrulayıcılar birbirini tanımaktadır. Blok oluşturmak için veriler üzerinde anlaşma sağlanması gerekmektedir. Bu durum da ağın güvenli olmasını sağlamaktadır.

Algorand, finansın geleceği için tasarlanan Pure Proof-of-Stake temel blok zincirini yaratmıştır. Halka açık bir ağın temel gereksiniminin ötesinde Algorand’ın teknolojisi aşağıdakileri sunmaktadır:

  • Güvenlik, ölçeklenebilirlik, eksiksiz işlem kesinliği, yerleşik gizlilik, ortak zincirler ve gelişmiş akıllı sözleşmeler sağlayan bir dizi yüksek performanslı Katman-1 blok zinciri sağlamaktadır.

Algorand ek olarak kullanıcıların akıllı sözleşmeler ve mevcut varlıkları temsil edebilen tokenler oluşturmasına olanak tanımaktadır.

Algorand’ın (ALGO) Vizyonu ve Misyonu Nedir?

Platform vizyonu şu şekilde açıklamıştır: “Herkesin verimli, şeffaf ve güvenli bir şekilde değer yarattığı ve değiş tokuş yaptığı bir dünya.”

Algorand (ALGO) misyonunu ise üç farklı maddeyle ifade etmiştir:

  • Merkeziyetsizlik yoluyla küresel güven
  • Milyarca insanın benimseyeceği basit tasarımları
  • Herkes için refahın önündeki engelleri kaldıran zarif teknoloji

Algorand’ın (ALGO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Algorand (ALGO) toplam arzı 10,000,000,000 ALGO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 7,055,883,513 ALGO’dur. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 92,648,408$ olan ALGO’nun piyasa değeri 5,715,976,499$’dır.

Algorand’ın (ALGO) şu anda işlem gördüğü fiyat 0,862297$’dır. Ancak Ocak 2019’da 3,56$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.