Akropolis (AKRO) Nedir?

Akropolis (AKRO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1721 kez okundu

Akropolis, kullanıcılarına yeni DeFi protokolleri başlatma, yönetme ve hem de kripto varlıklarını büyütme yeteneği vermeyi amaçlamaktadır. AkropolisOS üzerinde oluşturulan her protokol veya dApp, üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan çalışmak üzere tasarlanan bir Otonom Finans Organizasyonu görevi görmektedir. (AFO) Bitci.com olarak bu makalede Akropolis Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Akropolis (AKRO) Nedir?

Projenin amacı ana verim kaynağı olarak enflasyonist emisyonlara dayanmayan ve piyasa koşullarından bağımsız olarak getiri sağlayan ürünler yaratmaktır. Akropolis’in misyonu, herkese güvenli bir şekilde ve bağımsız gelecek için tasarruf, büyüme ve tedarik sağlamaktadır.

AFO’lar, dağıtılan bir ağ üzerinde kurulu üyelerin sahibi olduğu kuruluşlardır. Amaçları, bir şirket gibi ancak hiyerarşik bir yönetim olmaksızın faaliyet göstermektir.

Akropolis, 2017 yılında Ana Adrianova ve Kate Kurbanova tarafından kurulmuştur. Ayrıca platform Spartan Groups, Ledger Prime ve IDEO CoLab Ventures’tan yatırım almıştır.

AKRO Token Nedir?

Platformun kripto para birimi AKRO’dur. AKRO token, sahiplerine Akropolis’i etkileyen kararlara katılma hakkı veren bir yönetim tokenidir. Bu protokol düzeyinde yönetim, Akropolis üzerine kurulu DeFi ürünleri paketini yönetmeye bağlıdır. Ayrıca AKRO sahipleri protokol gelirlerinden ve ek AKRO emisyonlarından getiri almaktadır.

Ek olarak AKRO staking için bir havuza sahiptir. Kolay mekaniklere sahip bu havuza AKRO göndermek ve AKRO kazanmak mümkündür. Bununla birlikte kilitleme yoktur, kullanıcılar tokenlerini istedikleri zaman çekebilirler.

Akropolis’in (AKRO) Ürünleri Nelerdir?

 • Vortex: Piyasada tarafsız kalırken uzun vadeli, sürdürülebilir ve ödüllendirici getiriler üretmeyi amaçlayan zincir tabanlı ticaret stratejisidir.
 • yVaults: Getirileri optimize etmek için belirli Yearn kasalarına kolaylaştırılmış ve basitleştirilmiş erişim içindir.

Vortex’in Avantajları Nelerdir?

 • Piyasa tarafsızlığı: Kullanıcıların yönlü fiyat riskine maruz kalmadan getiri elde etmelerini sağlamaktadır.
 • Kazançları ödüllendirme: Vortex’in altında yatan strateji, piyasa koşullarından daha karlıdır.
 • Tek varlık: Vortex, kullanıcıların yalnızca tek bir varlık yatırmasını gerektirmektedir. (USDC)
 • Düşük bakım: Vortex, kullanıcıları için pasif bir stratejidir. Ancak bakım ve risk yönetimi stratejistleri tarafından aktif olarak yönetilmektedir. Vortex tarafından üretilen getiriler de periyodik olarak birleştirilmektedir. Bu da verimi arttırmaktadır.
 • Ekosistem avantajı: Vortex, kalıcı sözleşmeler sunan merkeziyetsiz türev borsaları için likidite sağlamaktadır.

Vortex’in Riskleri Nelerdir?

 • Akıllı sözleşme riskleri: Vortex, her biri kendi risklerine sahip birden fazla harici akıllı sözleşmeye bağlanabilecek bir akıllı sözleşmedir.
 • Negatif getiriler: Vortex kullanımı negatif getirilere neden olabilmektedir. Bunun şunlar aşağıdakiler olabilmektedir: Borsalardaki fonlama oranı Vortex’e karşıdır veya Vortex konumların hızla çıkma ihtiyacından kaynaklanan aşırı kayma.
 • Merkezileştirme: Vortex’in ilk lansmanı, strateji pozisyonlarını açma-kapatma yeteneğine sahip önceden belirlenmiş bir stratejist tarafından merkezileştirme unsurlarına sahip olacaktır.
 • Geçici askıya almalar: Vortex için herhangi bir zamanda para yatırma ya da çekme işlemleri askıya alınabilmektedir.
 • Limitler: Vortex için para yatırma limitleri uygulanacaktır. Limite ulaşıldığında, limit artırılana dek başka para yara yatırma işi olmayacaktır.

Akropolis’in (AKRO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Akropolis (AKRO) toplam arzı 4,000,000,000 AKRO’dur. Dolaşımdaki arz ise 2,709,327,981 AKRO’dur. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 2,469,285$ olan projenin piyasa değeri 41,859,824$’dır.

Akropolis’in (AKRO) mevcut fiyatı 0,01544221$’dır. Ancak Nisan 2021’de 0,087404$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.