Aeon (AEON) Nedir?

Aeon (AEON) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2777 kez okundu

Aeon (AEON); eşler arası, küresel işlemler için tasarlanmış hafif bir dijital para birimidir. 6 Haziran 2014’te “Aeon” isimli bir Bitcointalk kullanıcısı tarafından Monero kripto para biriminden çatallanmıştır. Çatallanmanın ardından iki anonim Bitcointalk kullanısı Smooth ve Arux da projeye katılmıştır. Bitci.com olarak bu makalede Aeon (AEON) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Aeon (AEON) Nedir?

Monero’nun (XMR) bir hard forku olarak 2014 yılında piyasaya çıkmıştır. Anonim Bitcointalk kullanıcısı, Aeon’u (AEON) yaratarak Monero’nun hız ve ölçeklenebilirlik gibi sorunlarını çözmeyi amaçlamıştır. Ayrıca akıllı telefon aracılığıyla kullanıcılara dijital para birimlerini daha rahat kullanma şansı vermek istemişlerdir.

Aeon (AEON) bunu başarmak için daha düşük ağırlıklı, küçük bir blok zinciri ve özelleştirilebilir anonimlik özelliğine sahip bir algoritma kullanmaktadır. Anonim işlemler, Aeon kullanıcıları için seçilmiş bir seçenek olarak da mevcuttur. Ayrıca belirtmek gerekir ki Aeon (AEON), Proof-of-Work algoritması CryptoNight-Lite tarafından desteklenmektedir.

Aeon (AEON) Ne Yapmaktadır?

İnsanların cep telefonları ve tabletler gibi sınırlı depolama sahibi ve düşük güçlü cihazlarla dijital ödeme yapıp almalarını sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcıların işlemleri izlenemez hale getirmek için kriptografik bir sistem kullanmaktadır. Bu sayede kullanıcılar anonim olarak para gönderip alabilmektedir.

Aeon’un (AEON) Avantajları Nelerdir?

Yüksek ölçeklebilirliğe, mobil uyumluluğa ve düşük ücret avantajına sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi CryptoNight-Lite isimli PoW mekanizmasıyla çalışmaktadır. Bu sayede kullanıcılar, madenci de olabilmektedir. Madenciler, yüksek işlem gücüne sahip cihazlarıyla işlemleri doğrulayabilmektedir. Ağ üzerindeki blok doğrulama işlemleri dört dakika içerisinde gerçekleşmektedir.

Bununla birlikte ağ tamamen merkeziyetsiz ve topluluk tabanlıdır. Ekosistem içerisindeki işlemler,  “ring signature technology” sayesinde herkesten gizlenmektedir. Ancak isteyen kullanıcılar, izlenmeye izin verebilmektedir. Çünkü izlenebilir işlemlerin doğrulanma süresi daha düşüktür yani bu işlemler hızlıca doğrulanmaktadır.

Aeon (AEON) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Aeon’un (AEON) toplam arz miktarı 18,400,000 AEON’dur. Ancak dolaşımdaki arz miktarıyla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Diğer yandan AEON tokeni şu anda 0,0959$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 9,01$ seviyesine kadar yükselip kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.