ADA Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

ADA Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitci.com
Bitci.com
2066 kez okundu

“ADA Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?” sorusunu cevaplamadan önce ADA’yı tek başına incelemekte fayda bulunmaktadır. Cardano (ADA), finansal uygulamaların yürütülmesi için geliştirilen yenilikçi bir blok zinciri protokolüdür. PoS konsensüsünü kullanmaktadır.

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA), işlemleri düşük enerji maliyetiyle doğrulayan Ouroboros üzerine inşa edilen blok zincir protokolüdür. ADA, 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından kullanıcılara sunulmuştur. Blok zincir dünyasına ölçeklenebilirlik ve esneklik katma hedefiyle açık kaynak kodlu şekilde oluşturulmuştur.

Cardano (ADA), madencilik için PoS madenciliği üzerine geliştirilen Ouroboros’u kullanmaktadır. Bu mekanizma, farklı blok zincirler yaratmaya ve kullanıcıların gizlilikleri korumaya çalışan bir program olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte PoW’a alternatif sunmayı amaçlayan Ouroboros, elektrik tüketimi konusunda sağladığı avantajla öne çıkmıştır.

Cardona platformunun kripto para birimi ADA’dır. Bu para birimi; hem bir dijital para birimidir hem de ağ üzerinde işlemlerin gerçekleştirilmesinde kullanılmaktadır.

ADA Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

ADA Coin, aslında madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. PoW fikir birliği kullanmayan ADA madenciliği yapılmamaktadır. Yani Bitcoin madenciliğinden gibi bir makine veya cihaz kullanılarak madencilik işlemi yapılmamaktadır. 

Cardano (ADA) kazanmak isteyen kullanıcıların madencilik faaliyeti yerine staking işlemine başvurmaları gerekmektedir. Kullanıcıların özel donanım toplama, soğutma için çalışma veya elektrik faturalarını dert etmelerine gerek bulunmamaktadır.

ADA Coin Madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar, cüzdanlarındaki bakiyeleri oranında ADA ödülü kazanmaktadır. Bu süreç, farklı madencilik türlerine göre daha pratik olarak kabul edilmektedir.

Kullanıcılar, stake işlemini gerçekleştirmek için ADA’larını Cardano’nun desteklediği bir cüzdana aktarmalıdır. PoS modeliyle Cardano, kullanıcı bilgisayarlarının gücü yerine cüzdanda tutulan ADA’yı kullanmaktadır. Kullanıcılar ne kadar çok ADA’yı cüzdanlarında tutarlarsa o kadar çok ödül kazanma şansını elde etmektedir.

ADA’yı staken eden kullanıcıların en çok kullandığı cüzdanlar ise şu şekilde sıralanmaktadır: Yoroi, Daedalus, Guarda ve Infinito. Bu cüzdanlar, kripto para birimlerini güvenli şekilde saklamaya yardımcı olan kolay indirilebilen cüzdanlardır.

ADA Coin Madenciliğinin Avantajları Nelerdir?

Cardano (ADA) kullanıcısına, kilitleme yoluyla daha fazla ADA kazanma ve ek gelir elde etme şansı sunmaktadır. Bununla birlikte kullanıcılar, bu ek gelir için ekstra bir harcama yapmak durumunda kalmamaktır. Kullanıcılar ekstra bir donanım gücüne gerek duymaz ve elektrik gideri gibi harcamalarını düşünmek zorunda kalmaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.