Aave (AAVE) Nedir?

Aave (AAVE) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
477 kez okundu

Aave, kullanıcıların tedarikçi, borç alan veya tasfiye memuru olarak katılabilecekleri merkeziyetsiz likidite protokolüdür. Tedarikçiler, pasif bir gelir elde etmek için piyasaya likidite sağlamaktadır. Borçular fazla teminatlı (sürekli) veya eksik teminatlı (blok likidite) şeklinde borç alabilmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Aave Nedir sorusuna detaylı olarak yanıt vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Aave (AAVE) Nedir?

Aave Prokolü, merkezi olmayan P2P kredilendirme stratejisinden havuz tabanlı stratejiye geçişi işaret etmektedir. Protokolde kredilerin bireysel olarak eşleştirilmesine gerek yoktur. Bunun yerine havuzda toplanan fonların yanı sıra ödünç alınan miktarlara ve teminatlara dayandırılmaktadır. Bu durum, havuzun durumuna göre anında kredi verilebilmesini sağlamaktadır.

Protokol sayesinde kullanıcılar yirmi farklı kripto para birimi üzerinden borç alıp verebilmektedir. Bu durum kullanıcıların seçeneklerini arttırmış olup protokolün tercih sebeplerinden biridir.

AAVE Tokeni Nedir?

Protokolün kripto para birimi AAVE’dir. Ancak daha LEND olarak piyasaya sürülmüştür. 2020’de 100 LEND sahibine 1 AAVE verilmiş ve tokenin dönüşümü gerçekleştirilmiştir. Aave ve daha önceki ETHLend protokolü Stani Kulechov tarafından geliştirilmiştir.

AAVE Ekonomisi (The Aavenomics) Nasıldır?

Aavenomics, Aave Prtokolü’nün ademi merkeziyetçiliğine ve özerkliğine giden resmi bir yol olarak tanımlanmaktadır. Büyüme için katalizör görevi görmektedir. Aave’nin güvenliğine ve sürdürülebilirliğine öncelik vermek için finansal teşviklerden ve yönetişimden yararlanan bir çerçeve sunmaktadır.

  • Güvenlik Modülü: Aave, AAVE’nin son çare olarak hareket etmesi için Güvenlik Modülü (SM) başlatacak.
  • Teşvikler: Aave, protokol büyümesini ödüllendirmek için güvenlik ve ekosistem teşvikleri sunacak. Ek olarak token sahiplerine önem karar verebilme yetkisi için yönetişim çerçevesi de sunulmaktadır.
  • Yönetişim: Protokol ve likidite piyasalarının uyduğu bir dizi politikayı tanımlamaktadır.
  • İyileştirme Önerileri: Aavenomics, gelecekteki protokol yükseltmeleri için Aave İyileştirme Önerileri (AIP’ler) sunmaktadır.

Aave (AAVE) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Aave’nin toplam arzı 16,000,000 AAVE’dir. Dolaşımdaki arz ise 13,408,434 AAVE’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 145,429,898$ olan protokolün mevcut piyasa değeri 2,434,083,819$’dır.

Protokolün şu andaki fiyatı 180,09$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 661,69$ fiyatına ulaşmış ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.