0x (ZRX) Nedir?

0x (ZRX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
688 kez okundu

0x (ZRX) yatırımcıların geleneksel borsalara ihtiyaç duymadan Ethereum blok zincirindeki ERC-20 tokenlerini ve diğer varlıkları değiş tokuş yapabileceği bir protokoldür. Bitci.com olarak bu makalede ZRX nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

0x (ZRX) Nedir?

Kendini gelişmekte olan kripto ekonomisi için önemli bir altyapı olarak tanımlamaktadır. Platform kendi deyimiyle daha önce var olmayan pazarların yaratılmasını sağlamaktadır. Daha fazla varlık tokenlaştıkça halka açık blok zincirleri ve geçmişte herhangi bir sistemden daha verimli ve şeffaf olan yeni bir finansal yığın oluşturma fırsatı sunmaktadır.

0x hem ERC-20 tokenlerini hem de ERC-723 tokenlerini desteklemektedir. Protokolde likidite alıcıları ZRX tokeniyle ödeme yapmaktadır. Bu ödeme, piyasa likiditesi teşvik etmek için kullanılmaktadır.

0x’in (ZRX) Kurucusu Kimdir?

0x platformu, Will Warren ve Amir Bandeali tarafından 2016’da ortaklaşa kuruldu. Will Warren platformun CEO’su olarak görev almaktadır. Amir Bandeali ise CTO’su olarak halihazırda çalışmaya devam etmektedir.

Ek olarak platform, 2017’de içlerinde Polychain Capital ve Pantera Capital gibi bilindik yatırım şirketlerinin de olduğu kuruluşlardan 24 milyon dolar toplayarak dikkat çekmiştir.

ZRX Tokeni Nedir?

ZRX, 0x altyapı protokolünün kripto para birimidir. Ethereum blok zincirine inşa edilmiş ERC20 standardına sahip bir tokendir. Protokol kullanıcılarının işlem yapmalarına ya da iptal gerçekleştirmelerini sağlayan düğümler, ZRX tokeni üzerinden ödeme almaktadır. Ek olarak ZRX yönetişim tokeni olarak da protokolde rol oynamaktadır. 

0x’in (ZRX) Vizyonu Nedir?

0x (ZRX) ter tür değerin halka açık blok zincirinde tokenleştirildiği bir dünya öngörmektedir. Platformun değerden kastı; itibari para, hisse senetleri, tahviller, emtialar, gayrimenkul, video oyun öğeleri, dijital koleksiyonlar ve çok daha fazlasıdır. Bununla birlikte 0x’e göre açık finansal ilkelerle birleştiğinde geçmişte var olan herhangi bir sistem daha adil bir küresel finansal sistem inşa edilebilir. Bu yeni altyapı, aracı katmanlarını ortadan kaldırarak bireylere daha fazla finansal egemenlik sağlayacak ve açık kaynak kodu üzerinde ücretsiz olarak kullanılacaktır.

0x, açık blok zincirlerinin dünya için güçlü bir eşitleyici güç olarak hareket etme potansiyeline sahip olduğuna inanmaktadır. Daha fazla varlık tokenleştirilip blok zincirine taşındıkça, halka açık blok zincirlerinin finansal hizmetlere erişimi demokratikleştirme şansı daha yüksektir.

0x’in (ZRX) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre 0x’in maksimum ve toplam arz miktarı 1,000,000,000 ZRX’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 876,496,054 ZRX’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 33,037,050$ olan protokolün piyasa değeri 427,851,001$ olarak hesaplanmıştır.

ZRX tokeni şu anda piyasada 0,504423$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak 2018’de şimdiki değerinden beş kat (2,50$) değerli hale gelmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.